Návody

Ako funguje rekuperačná jednotka v domácnosti?

Vedeli ste, že oproti bežnému vetraniu a následnému opätovnému vyhriatiu miestnosti vykurovaním, vám rekuperačná jednotka dokáže ušetriť až 90 % energie? Táto skutočnosť, ale nie len ona, robí z rekuperácie jednoznačnú a zelenú voľbu pre akúkoľvek modernú domácnosť. Prekvapivo málo ľudí však vie, ako rekuperácie fungujú a aké všetky výhody ponúkajú.

 

V tomto texte by sme vám oboje radi ozrejmili.

 

Na akom princípe funguje rekuperácia v dome?

 

Veľmi zjednodušene povedané, rekuperácia funguje na výmene energie medzi prichádzajúcim exteriérovým a odchádzajúcim interiérovým vzduchom. Spomínanou výmenou energie je buď ochladzovanie alebo otepľovanie. V tomto sa skrýva tiež najväčšia devíza rekuperácie – efektívne využívanie existujúcej energie a jej vrátenie späť do obehu.

Poďme si to ale rozložiť na drobné. Vzduch odchádzajúci z interiéru má istú teplotu. V miestnosti sa ohrial, vydýchal a je potrebné odviesť ho von. Vstupuje do rekuperačnej jednotky, kde sa vo výmenníku „stretne“ s exteriérovým vzduchom. Ten je čerstvý a s nižšou teplotou. Tu práve dochádza ku výmene energie medzi nimi, ináč povedané, interiérový vzduch odovzdá časť tepla exteriérovému vzduchu. Do miestnosti tak prúdi už ohriaty, ale pritom čerstvý vzduch. 

A práve v tejto skutočnosti sa skrýva najväčšia výhoda rekuperácie. Na ohrev vzduchu totiž nepotrebujete dodatočnú energiu a dochádza tu k úspore. Využívate totiž už existujúcu energiu z interiérového vzduchu.

 

Aký význam má rekuperácia v dome?

 

Mnoho domácností využíva rekuperačné jednotky v podstate ako vykurovací systém. Prúdiaci exteriérový vzduch sa ohreje interiérovým a dokáže dvihnúť, respektíve udržať konštantnú teplotu v miestnosti. Čo je však dôležité je, že dochádza tiež k odvetraniu vydýchaného vzduchu. Rekuperácia tak tiež pomáha udržať správnu interiérovú vlhkosť a hodnoty CO2. Vzduch prúdiaci do interiéru je tiež zbavený rôznych prachových častíc, nečistôt a podobne.

Moderné rekuperácie však majú oproti bežnému vetraniu ďalšiu výhodu. V nich zabudovaný filter dokáže prečistiť prúdiaci exteriérový vzduch a ten je tak čerstvejší, ako štandardne prúdi dovnútra otvoreným oknom, či balkónovými dverami. Najlepšie filtre dokonca dokáže zachytiť aj čiastočky peľu a podobné mikro-nečistoty, ktoré sa nachádzajú v exteriérovom vzduchu. 

Takýmto konštantným vetraním predchádzate vzniku plesní, baktérií a podobných interiérových neduhov. Čerstvý vzduch prúdiaci zvonku sa lepšie dýcha a práca či oddych v ňom je komfortnejšia. Nehovoriac teda o tom, že pri výmene tepla medzi exteriérovým a interiérovým vzduchom ušetríte značné množstvo energie, čo sa pretaví aj do nižších účtov. 

V skratke povedané, rekuperácia je zelená, efektívna a úsporná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *