Tipy a triky

Typy tepelných čerpadiel a ich výhody a možnosti využitia

Tepelné čerpadlo patrí k najefektívnejším možnostiam moderného vykurovania pre domy. Dokáže totiž vysoko efektívne využívať aj teplo z okolia. Vďaka tomu prirodzene šetrí vaše náklady za energiu. Tepelné čerpadlo sa oplatí ako výhodný zdroj vykurovania pri pasívnych, nízkoenergetických domoch a ideálne sa kombinuje aj s podlahovým vykurovaním.

Výhodnejšia cena za teplo

Ak si porovnáme tepelné čerpadlo s klasickým plynovým kotlom, tak bude každému jasné, kto ťahá za kratší koniec. Pozrieme sa na bežný plynový kotol, ktorý z 1kW energie vytvorí 0,9 kW výkonu. Avšak pri tepelnom čerpadle prebieha produkcia tepla úplne inak. Tepelné čerpadlo odoberie  1kW z vašej energie, ale až 4kW si dokáže zobrať z prostredia. To znamená, že podáva výkon 5 kW, ale vás stojí toľko, ako iba 1kW, ktorý ste dodali vo forme elektriny. To znamená, že 4 kW máte prakticky zadarmo, respektíve, tepelné čerpadlo je štyrikrát výhodnejšie ako bežný plynový kotol.

Odkiaľ sa berie energia?

Tepelné čerpadlo samozrejme nezískava energiu len tak. Avšak rovnako ako napríklad pri vykurovaní klimatizáciou, vďaka technológii dokáže odčerpávať teplo aj tam, kde sa zdá, že nie je, respektíve, je ho málo. V skratke sa dá povedať, že tepelné čerpadlo načerpá nevyužitú energiu z okolia vášho domu a dostane ju do vašich radiátorov. Na základe toho, odkiaľ tepelné čerpadlo energiu získava rozlišujeme tepelné čerpadlá na:

  • Geotermálne
  • Vodné
  • Vzduchové

Geotermálne tepelné čerpadlo

Využíva teplo naakumulované v zemi. Tento typ tepelného čerpadla pomocou potrubia so špeciálnou tekutinou odvádza teplo z hĺbky zeme a privádza ho k vám domov. Najčastejšie ide o získavanie tepla z hĺbkových vrtov a výhodou je zisk stabilnej teploty počas roka.

Tepelné čerpadlo s vodným zdrojom

Obrovskou výhodou tohto typu tepelného čerpadla je, že voda akumuluje množstvo teploty. Nevýhodou však je, že na stavbu takého to čerpadla potrebujete získavanie povolenia. Niekde ho nemusíte ani dostať a budete potrebovať dve studne, ktorými budete spodnú vodu prečerpávať.

Tepelné čerpadlo vzduchové

Najčastejšie využívaný typ tepelného čerpadla. Takéto zariadenie vzduch nasáva, odoberá z neho teplotu a následne ho vyfukuje. Teplo, ktoré odoberie využíva na vykurovanie vášho domu. hoci je vzduch počas vykurovacej sezóny najchladnejší, aj vzdušné tepelné čerpadlo je stále vysoko efektívne. Navyše nevyžaduje žiadne špeciálne podzemné práce ani povolenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *