Novinky a zaujímavosti

V niektorých štátoch EÚ plynovým kotlom v novostavbách odzvonilo

Plynove kotle v EU

Viacero členských štátov Európskej únie plánuje prijať legislatívne zmeny týkajúce sa novostavieb. Jedným z najvýraznejších opatrení je postupné upúšťanie od kúrenia plynovými kotlami v novostavbách. Niektoré štáty dokonca plánujú tento typ ohrevu priestorov v nových budovách úplne zakázať, ako napríklad Rakúsko od roku 2023. Príde táto zmena aj na Slovensko?

Prečo zákaz plynových kotlov v novostavbách?

Jedným z hlavných dôvodov týchto legislatívnych zmien je snaha znížiť závislosť európskych krajín na ruskom zemnom plyne. Ide o dôsledok konfliktu na Ukrajine, ktorý výrazne ohrozuje stabilitu v energetickom sektore. Napríklad v susednom Rakúsku plynový kotol do rodinného domu po 1. januári 2023 už nenamontujete.

Tieto zmeny sú tiež súčasťou širšieho rámca prechodu k udržateľným zdrojom energie. Čoraz významnejšiu úlohu začína zohrávať kúrenie tepelným čerpadlom. To predstavuje ekonomický, ekologický a bezpečný spôsob ohrevu domácnosti či pracovných priestorov. Aj keď je Slovensko v tomto trende oproti zvyšku EÚ relatívne pozadu, pozitívne signály vnímame aj u nás.

V neposlednom rade je odklon od plynových kotloch v rodinných domoch a budovách snahou o zníženie produkcie emisií. Hybridné tepelné čerpadlo je v tomto ohľade neporovnateľne ekologickejšie, než jeho náprotivok. Pri ťažbe, prenose a spaľovaní zimného plynu sa vyprodukuje kvantum škodlivých emisií.

Ako so staršími domami?

Vykurovanie starých domov je spravidla riešené práve plynovým kotlom. Aký osud čaká tieto domácnosti?

Na základe avizovaných zmien sa zdá, že už nainštalované a používané zariadenia nebude potrebné meniť. Aj napriek tomu členské štáty vyjadrili snahu o postupný prechod na alternatívne vykurovacie systémy, napríklad práve hybridné tepelné čerpadlá.

Rovnako na tom je už existujúce plynové kúrenie v byte. Obyvatelia panelákov a bytoviek sa nemusia obávať, že budú musieť masovo prechádzať na tepelné čerpadlá. Nehovoriac o tom, že na Slovensku sa tieto zmeny, ako sme už spomenuli, zatiaľ nechystajú.

Okrem Rakúska sa do tejto iniciatívy zapájajú alebo plánujú zapojiť aj Dánsko, Holandsko či Nemecko. V okolitých krajinách (s výnimkou nášho západného suseda) prechod na kúrenie tepelným čerpadlom v novostavbách zatiaľ ešte nie je témou.

Kedy táto iniciatíva dorazí aj na Slovensko? Ťažko povedať. Jedno je však isté: hybridné tepelné čerpadlo je ekonomickejšou a efektívnejšou voľbou pri vykurovaní už dnes, aj bez ohľadu na legislatívu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *