Novinky a zaujímavosti

Aby klimatizácia správne slúžila a neškodila…

Mnohí ste už počuli o nepriaznivých účinkoch zle nastavenej klímy. Bolesti hlavy, kĺbov, prechladnutia, zhoršenie alebo naštartovanie alergií… Viete však ako sa má klíma správne používať?

Nesprávna teplota 

Najzásadnejším problémom, s ktorým sa bežne stretávame, je zle nastavená teplota klimatizácie. Tá môže mať až katastrofálny následok. Náhly prechod z horúčavy do zimy, alebo naopak, môže vyvolať teplotný šok. Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal prekročiť 5, maximálne 7 stupňov Celzia. V lete si zvyčajne nastavujeme na termostate príjemných 22 stupňov, bez prihliadnutia na vonkajšiu teplotu. Veľmi často sa to stáva aj na pracovisku. Pri vonkajšej teplote 36 stupňov je tento teplotný rozdiel pre telo neúnosný. Zamestnávatelia sa nestíhajú diviť, prečo sa dochádzka do zamestnania zhoršuje. Pri teplote 36 stupňov by mala byť klíma nastavená maximálne na 29 stupňov. Nie je to však ideálna teplota, ale maximálna únosná. Ideálna teplota by bola okolo 32 stupňov.

Zanesený filter

Filtre klimatizácie je potrebné udržiavať v čistote. Zanesené filtre sú ideálnym miestom pre vznik mikroorganizmov a plesní. Tie potom zhoršujú prejavy alergií, alebo sú dokonca ich spúšťačom. Najhoršie to je vo veľkých firmách, v ktorých lieta vo vzduchu prach a baktérie. So zhoršením prejavov alergií sa zhoršuje aj evidencia dochádzky zamestnancov.

Vetrajte a pite vodu

Hovorí sa, že pre správne ochladenie miestnosti je zakázané otvárať okná. Klimatizácia vám však nezabezpečí prísun čerstvého vzduchu, ktorý je dôležitý nielen pri sústredení. Prísunom čerstvého vzduchu predídete bolestiam hlavy, únave a budete mať lepšiu náladu. Rovnako nápomocná je aj čistá voda. Keďže je v miestnosti chladno, človek si neuvedomuje potrebu piť a tým pádom nedodržiava odporúčaný pitný režim. Klimatizácia vzduch vysušuje, preto je často potrebné zvlhčovať aj vzduch v miestnosti, napríklad za použitia zvlhčovača.

Záverečné zhrnutie

Zhrňme si teda, na čo by ste pri používaní klímy nemali zabúdať. V prvom rade je to správne nastavenie teploty. Rozdiel medzi dvoma teplotami nesmie presiahnuť 7ºC. Dôležité je udržiavať klimatizáciu čistú a pravidelne čistiť najmä filter. Vetranie miestnosti a dodržiavanie pitného režimu by malo byť prioritou. Zdravie máme len jedno, starajme sa o neho aj takýmito maličkosťami.