Novinky a zaujímavosti

Aká je skutočná návratnosť tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo má jednu z najvyšších vstupných investícií v oblasti kúrenia domov. To mnohých ľudí odradí, avšak len tých, ktorí sa nepozerajú na výhodnosť využívania tepelného čerpadla v čase. Elektrická energia bude už len drahšia a s tým sa neustále zvyšuje aj atraktivita tepelného čerpadla a skracuje sa doba jeho návratnosti.

Musí platiť priama úmernosť

Pri bežnom plynovom alebo elektrickom kúrení nikto nerieši návratnosť zariadenia. Jednoducho ide o investíciu, ktorá vám zabezpečí teplú vodu a vykúri priestor. Avšak pri tepelnom čerpadle možno povedať, že sa vám samo zaplatí vďaka úspore na energii. Základnou podmienkou je, že celkové ročné náklady na vyrobené teplo sú, menšie ako náklady na rovnaké množstvo tepla vyrobeného iným typom zariadenia. To znamená, že každý mesiac šetríte peniaze, ktoré vám začínajú splácať investíciu do tepelného čerpadla.

Nie je to len o energii

Netreba sa však pozerať len na úsporu energie. Ak chceme vedieť celkové náklady a výhodnosť, je potrebné zohľadniť aj celkové ročné náklady. To znamená opotrebenie, servis, úsporu energie, čistenie a podobne. Treba povedať, že ak má byť zariadenie skutočne výhodné, aj vzhľadom na opotrebenie či prípadnú výmenu, je nutné, aby návratnosť neprekračovala 10 rokov. Pri súčasných cenách energií a výkone čerpadiel sa pri bežnom rodinnom dome pohybuje na úrovni 5 – 8 rokov, čo sa určite každému rodinnému domu oplatí.

Životnosť je dlhšia ako návratnosť

Aby ste získali aj priaznivý efekt z kúpy tepelného čerpadla, je potrebné počítať nielen s návratnosťou investície, ale ideálne aj so ziskom. Tu platí, že tepelné čerpadlo má životnosť približne dvojnásobnú oproti návratnosti. V ideálnom prípade si dokážete vďaka úspore nielen splatiť náklady na súčasné čerpadlo, ale aj nasporiť na nové. Samotná životnosť tepelných čerpadiel vhodných pre rodinné domy sa pohybuje okolo 20 rokov. Životnosť čerpadla sa dá ešte predĺžiť výmenou kompresora.

Šetrné k priestoru

V neposlednom rade sporí tepelné čerpadlo nielen financie. Tepelné čerpadlo nielen kúri a chladí, ale poradí si aj s vlhkosťou. Nepotrebujete tak dodatočné zariadenia ako externú klimatizáciu, či elektrické vyhrievače a sušiče. Samozrejme sa tak vyhnete aj nákladom na ich prevádzku. To všetko vyrieši kvalitné tepelné čerpadlo.