Návody

Ako sa starať o klimatizáciu počas leta

Servis pred sezónou a po sezóne je pre správny chod klimatizácie kľúčový. V rámci neho servisný technik prečistí filtre, prípadne vymení, skontroluje chladivo aj obvody. No aj počas leta si klimatizácia vyžaduje aspoň občas skontrolovať a dopriať jej starostlivosť, aby mohla príjemne chladiť. Veď podáva svoj najväčší výkon roka.

 

 

Vizuálna kontrola

 

Občas sa oplatí hodiť očkom po vnútornej aj vonkajšej jednotke. Či náhodou niečo neprasklo, a nie je poškodené. Mnoho ľudí na vizuálnu kontrolu vonkajšej jednotky zabúda. Pritom búrky, dažde a vietor môžu jednotku znečistiť. Ak si to nevšimnete, môže sa poškodiť. Starostlivosť pohľadom sa určite oplatí.

 

Kontrola batérií v diaľkovom ovládači

 

Ideálne je udržiavať batérie dostatočne nabité. Inak budete podvedome tlačidlá a dotykové plochy stláčať vyššou intenzitou, ako je potrebné a môžete si diaľkový ovládač poškodiť skôr. Silné batérie zvýšia pohodlie, zlepšia manipuláciu a udržia diaľkové ovládanie funkčné bez problémov.

 

Kontrola nastavení

 

Klimatizáciu je vhodné prispôsobovať počasiu. Nebojte sa zmeniť nastavenia, skontrolovať, ako chladí a prispôsobiť jej chladenie počasiu. Vráti sa vám to na príjemnej pohode doma a rovnako aj pri úspore energie. Z času na čas určite skontrolujte, čo máte ponastavované.

 

Nastavte klimatizáciu na stabilnú teplotu

 

Ideálne je, ak si skontrolujete nastavenia a následne necháte klimatizáciu pracovať pri stabilnej teplote takpovediac bez dozoru. Ide o najúspornejší model, ak klimatizácia udržiava nastavenú teplotu. Nemusí sa neustále vyrovnávať s manuálnymi zásahmi a pri zvýšení teploty vždy vzduch prakticky ochladzovať odznova.

 

Ometanie mriežok na klimatizácii

 

Týka sa to ako vnútornej, tak aj vonkajšej jednotky. Vzhľadom k tomu, že vonkajšia jednotka zabezpečuje cirkuláciu oveľa viac znečisteného vzduchu z ulice, je náchylná na zašpinenie. Problémom sú hlavne chumáče z topoľov, ale aj lístky, pele, prípadne pavučina. To je zmes, ktorá dokáže vytvoriť doslova obal na jednotke. Preto je vhodné ju pravidelne prehliadnuť a prečistiť z vonka, aby sa neprehrievala a udržiavala si výkon.

 

Rovnako dôležité je aj ometenie lamiel na vnútornej jednotke. Pretože v opačnom prípade bude klimatizácia vždy pri zapnutí víriť aj prach, ktorý sa na nich usadí.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *