Návody

Ako zistím, že klimatizácia potrebuje prečistiť?

Počas horúcich letných dní ocení prínos klimatizácie azda každý. Niekedy sa však jednotka ohlási aj omnoho nepríjemnejšími prejavmi, ako je vychladené prostredie. Ide o náznaky, že potrebuje akútny servis. Určite ich neignorujte, pretože niektoré môžu poškodzovať zdravie, iné samotnú jednotku.

 

Nedostatočné prúdenie vzduchu

 

Každý vie, ako klimatizácia chladila, keď bola nová. Rovnako aj ako rýchlo vychladila izbu a aký bol pri ktorej intenzite chladenia prúd vzduchu. Menej prúdenia je prvým znakom, že je potrebné prečistiť vnútornú a často aj vonkajšiu jednotku. Inak hrozí prehrievanie a poškodenie. To nie je všetko. Pridávate intenzitu chladenia, čím prakticky enormne zvyšujete spotrebu energie a viac chladu sa vám dostáva len veľmi ťažko. Servis to vyrieši prakticky okamžite.

 

Zápach

 

V klimatizácii sú rôznorodé filtre a tie sa dokážu zaniesť ako stará prachovka. Je to rovnaké ako s vysávačom, ak mu nevymeníte vrecko plné prachu. prichádza zápach. Ten z klimatizácie je ešte zradnejší preto, že vo vlhkom prostredí sa môžu veľmi ľahko tvoriť plesne a žiť baktérie, ktoré vám dokážu škodiť. Možno ste nevedeli, ale mnoho ochorení, ktoré sa pripisujú klimatizácií nie je z dôvodu prechladnutia, ale práve zlého čistenia. Vdychujete spóry, plesní, nečistoty a baktérie, čo podkopáva imunitu a prináša ochorenia

 

Alergické reakcie

 

Začnete kýchať pomaly ešte skôr, ako zapnete klimatizáciu? Ešte vám nemohlo ani ostať chladno a už máte vreckovku v ruke? Problém je opäť v čistote. Znečistené filtre totiž už nefiltrujú alergény. Práve naopak, prispievajú k ich vyššej koncentrácii v miestnosti. Preto je servis skutočne na mieste.

 

Zvláštne zvuky

 

Aj klimatizácia je len stroj a môže sa poškodiť. Ak klimatizácia začne vydávať neobvyklé zvuky, je čas zavolať servisného technika. Netreba sa spoliehať, že veci sa odstránia samé. Môže však ísť o banalitu, ktorú vie technik odstrániť alebo vymeniť na počkanie. Ak budete tieto zvukové signály ignorovať, môže prísť k závažnému poškodeniu jednotky. Často aj takému, ktoré sa už opraviť dať nebude.

 

Základný servisný interval

Je dobrou pomôckou, ktorá vám umožní využívať klimatizáciu bez obáv o jej poškodenie alebo vaše zdravie. Odporúčaný interval na servis a čistenie klimatizácie je raz ročne, pred sezónou. Ak máte doma alergika, alebo používate častejšie klimatizáciu aj počas zimy na vykúrenie priestoru, prečistenie a servis si naplánujte dvakrát ročne. Ušetrí vám to problémy a v konečnom dôsledku aj financie za elektrinu a drahé opravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *