Novinky a zaujímavosti

Klimatizácia a deti. Škodí alebo pomáha?

Klimatizácia je jedna z najzdravších vecí, ktorú môžete vašim deťom dopriať. Platí to najmä v lete. Je však potrebné ju vedieť správne používať. Vysoké teploty sú už za dverami, preto je čas rozoznať mýty od faktov a podporiť nielen príjemnú pohodu, ale aj zdravie detí.

Klimatizácia malým deťom prospieva

Dospelí ľudia majú dostatočne vyvinutú termoreguláciu a zdravý organizmus zvládne relatívne vysoké výkyvy teplôt. Neplatí to však o malých deťoch. Novorodenci ešte nemajú dobre vyvinutú termoreguláciu, preto im vysoká teplota v izbe, ktorú dospelí zvládnu, môže spôsobiť prehriatie, vznik potničiek, dehydratáciu či úpal. Pre malé deti bude pobyt v klimatizovaných priestoroch príjemný a zdravý.

Pozor na tepelné zmeny

Hoci je znížená teplota pre detský organizmus priaznivá, je potrebné dávať pozor na teplotné šoky. Tie spôsobujú detskému organizmu omnoho väčšiu traumu ako dospelému človeku. Dieťaťu sa vyvíja nielen termoregulácia, ale aj celý imunitný systém.  Preto sa nedokáže tak rýchlo prispôsobiť teplotným zmenám, ktoré spôsobujú klimatizácie a môže často ochorieť na nachladnutie, respiračné choroby alebo dokonca prievan.

Pri malých deťoch je odporúčaný maximálny rozdiel 7 stupňov Celzia. Medzi chladeným a nechladeným prostredím skresať maximálne na 5 stupňov. Rovnako dôležité je nenechať dieťa, aby prechádzalo z klimatizovaného do neklimatizovaného priestoru príliš často.

Nikdy nie na telo

Mnoho detí si rado pustí studený prúd vzduchu práve na seba. Toto nikdy nedovoľte. Môže to vyvolať nielen tepelný šok, ale aj spôsobiť lokálne zápaly, či rozsiahle prechladnutie. Našťastie, dnes už existuje na trhu dostatok klimatizácii, ktoré chladia bez vetra, alebo sa vďaka senzorom vyhnú priamemu dopadu chladného vzduchu na ľudské telo. Pri malých deťoch je takýto systém základom.

Zdravšie prostredie

Moderné klimatizácie nám vzduch nielen chladia, ale aj vylepšujú. Klimatizácie sú vybavené technológiou na úpravu vzduchu a zvlhčenie. Tým pádom dieťa ochránite nielen pred prehrievaním, ale aj pred alergénmi, či vďaka antibakteriálnym systémom aj pred baktériami a vírusmi.

Klimatizácia nie je hračka

Klimatizácia deťom počas leta môže výrazne pomôcť. Na druhej strane, nesprávnym využívaním vie spôsobiť vážne zdravotné problémy. Nikdy preto nedovoľte malým deťom manipulovať s klimatizáciou svojvoľne. Najlepším riešením je, ak má k ovládaniu klimatizácie prístup iba rodič. Napríklad pomocou funkcie ovládania mobilom, vďaka čomu vie jednotku ovládať napríklad aj z práce.