Návody

Klimatizácia a jej správne umiestnenie v interiéri. Viete si poradiť?

Výkon klimatizácie nie je úplne ten najpodstatnejší parameter, ktorý rozhoduje o tom, ako chladno alebo teplo budete mať doma. Veľmi dôležitým aspektom je, kam sa klimatizácia umiestni.  To v konečnom dôsledku určí nielen to, či vám bude príjemne, ale aj to, koľko za prevádzku klimatizácie zaplatíte.

Smer prúdenia vzduchu

Veľmi dôležitá vec, ktorá pomôže tomu, aby ste z klimatizácie neprechladli. Dnes už moderné klimatizácie smerujú prúd vzduchu mimo ľudí, ak si klimatizáciu umiestnite napríklad nad posteľ alebo v obývačke nad sedačku, môže sa to nepríjemne odraziť na stuhnutom krku. Preto sa vyhnite umiestneniu klimatizácie tak, aby ste priamo zachytávali jej chlad. Je omnoho lepšie, ak vzduch vyfukuje voľne do miestnosti a tak vytvára príjemné prostredie bez „prievanu“.

Mimo zdroj tepla

Tu je dôležité vedieť, že miestnosť nie je nikdy vychladené rovnomerne. Sú miesta, kde napríklad dopadá slnečné žiarenie a to bude vždy teplejšie. Takže hoci je už v izbe pre vaše potreby príjemne, klimatizácia sa nevypne, pretože jej senzor hlási, že okolo nej je teplo. Preto sa vyhnite umiestneniu klimatizácie tak, aby na ňu dopadalo južné slnko. Lepšie sú aj severné steny a priestor, kde slnko ani nezasvieti. Výnimkou je radiátor, pretože ten v lete nepoužívate. Preto klimatizáciu môžete pokojne umiestniť aj nad ním. Navyše ak budete chcieť klimatizáciou prikúriť, teplý radiátor jej vadiť nebude.

Mimo úrovne hlavy

V tomto prípade nejde o to, že by klimatizácia pôsobila priamo zle na oblasť hlavy. Ale účinkuje fyzika. Studený vzduch klesá nadol a teplý zasa nahor. Preto je vhodné umiestniť klimatizáciu nad úroveň ľudí, ktorí sa v miestnosti pohybujú. Bude to omnoho efektívnejšie.

Nezabudnite na dostupnosť

Popri zohľadnení vyššie uvedených aspektov netreba zabúdať ešte na jeden. Ľahká dostupnosť klimatizácie. Tento problém často odpadáva, ak sa klimatizácia inštaluje do zariadeného priestoru. Umiestnite ju tak, aby bola ľahko dostupná aj pre prípadný servis a priebežne udržiavanie. Nezabudnite na to však ani pri plánovaní nového bytu či domu. Aby sa vám nestalo, že síce klimatizácia bude umiestnená správne, ale zrazu zistíte, že by ste tam potrebovali skrinky, prípadne sa prístup ku klimatizácii sťaží zariadením a podobne. Klimatizácia je súčasť vybavenia miestnosti a netreba na to zabúdať.

Poraďte sa s predajcom

Všetky všeobecné rady patria k základu kombinácie dobrého výkonu a úspornej prevádzky. No vždy je vhodné sa o konkrétnom umiestnení a ideálnom prepojení vonkajšej a vnútornej jednotky poradiť priamo s odborníkom, predajcom a človekom, ktorý klimatizáciu nainštaluje aj bude servisovať. Takýto postup stojí omnoho menej starostí, ako si len kúpiť klimatizáciu a všetko si zariadiť posvojom. Aj preto ku každej klimatizácii poskytujeme poradenstvo priamo u klienta