Návody

Klimatizácia nie je len o lete. Akú si vybrať, aby ste ju využívali celoročne?

Vnímať klimatizáciu ako spotrebič na chladenie nie je príliš šťastné. Klimatizácia dnes dokáže omnoho viac. Okrem chladenia a čistenia vzduchu aj prehriať priestory. A to ešte za výhodnejšiu cenu, ako klasický kotol. Myslite na to, pri výbere vhodnej klimatizácie na celý rok.

Klimatizácia ako výkonné tepelné čerpadlo

Moderné klimatizácie dokážu nielen chladiť, ale aj kúriť. Fungujú teda na opačnom princípe ako počas letných horúčav a klimatizácia tak dokáže fungovať ako plnohodnotné tepelné čerpadlo na báze vzduch – vzduch. Navyše ak sa pozrieme na klimatizáciu z hľadiska výkonnosti tepelných čerpadiel, tak svojimi parametrami často valcuje konkurenciu.

Efektivitu tepelných čerpadiel stanovuje výkonové číslo COP.

Udáva pomer medzi tepelným výkonom a elektrickým príkonom potrebným na chod zariadenia. Tepelné čerpadlá sa pohybujú obvykle v úrovni 3 do 5, avšak moderné klimatizácie dosahujú  koeficient účinnosti COP až 5,5. Klimatizácia nenahradí vykurovanie, ale je skvelou alternatívou, ak nechcete kúriť v celom priestore, ale v prechodnom období si napríklad prikúriť v jednej izbe.

Energetická efektivita

Klimatizácie dokážu doberať teplo z vonkajšieho priestoru až do úrovne – 25 stupňov. To v praxi znamená, že v našich zemepisných šírkach nebude nikdy taká zima, aby klimatizácia prestala vykurovať. Stopercentný výkon pritom dokážu mať klimatizácie až do – 15 stupňov. Výsledok takéhoto vykurovania je, že , že 4 kW vie dobrá klimatizácia získať zo vzduchu a 1 kW z elektrickej siete.

Super rýchle vyhriatie miestnosti

Obrovský prínos klimatizácie je aj v tom, že teplý vzduch do miestnosti vháňa podobne ako fén, prúdením. Teda efekt na vyhriatie priestoru je omnoho väčší, ako v prípade sálavého tepla z radiátorov. Preto ak chcete počas jesene a chladného večera spraviť v izbe rýchlo útulnú atmosféru, stačí na malú chvíľu zapnúť klimatizáciu a pocítite prakticky okamžite príjemný pocit tepla.

Klimatizácia ako odvlhčovač

Klimatizáciu môžete v čase zimného obdobia použiť aj ako vysokokvalitný odvlhčovač priestoru. Samotná činnosť klimatizácie vháňa do priestoru suchší vzduch a s funkciou odvlhčenia budete mať zdravé bývanie bez rizika vzniku plesní, či spórov, ktoré škodia hlavne malým deťom a alergikom. Aj preto je klimatizácia veľmi efektívna aj pri sušení bielizne.

Priaznivá klíma po celý rok

Vďaka kvalitnej klimatizácii si môžete počas celého roka udržiavať doma zdravú klímu. V rozmedzí ideálnej vlhkosti, ktorá by sa mala pohybovať od 40 – 60 percent. To dosiahnete ľahko práve pomocou klimatizácie. Vďaka kvalitným filtrom budete mať vzduch čistejší a samozrejme, teplota v interiéri už nebude závislá na vonkajších podmienkach, ale na vašom rozhodnutí.