Novinky a zaujímavosti

Klimatizácia od A…

Za posledných pár desaťročí sa klimatizácia stala v našich životoch viac nevyhnutnosťou ako luxusom – narazíme na ňu v práci, doma, aj keď sme vonku. Pokiaľ však nie ste inžinierom alebo vedecky zameraným človekom, možno by ste si nikdy poriadne neuvedomili, ako fungujú. Zapnite klimatizáciu a tá iba zázračne ochladí alebo vyhreje miestnosť, že?

Pochopením základných informácií o fungovaní vašej klimatizácie môžete pomocou drobných úprav a nastavení znížiť prevádzkové náklady.

Začnime od začiatku

Môžete si myslieť, že klimatizácia je pekná elegantná škatuľka na stene (alebo v medzi stropnom priestore) s vonkajšou jednotkou vonku – môžete si však byť istí, že systém obsahuje oveľa viac. Bez ohľadu na to, o akom type klimatizácie hovoríme (split systém, multi split, tepelné čerpadlo Altherma alebo VRV), každá klimatizácia bude mať rovnaké kľúčové komponenty. Ďalej sme ich rozdelili, aby ste poznali účel každého z nich.

  • Výparník:

Jedná sa v podstate o špirálu umiestnenú vo vašej vnútornej jednotke, cez ktorú prúdi chladivo. V chladiacom režime pomocou ventilátora vaša vnútorná jednotka neustále nasáva horúci vzduch cez tieto špirály chladiaceho výparníka a fúka ho späť do miestnosti pri oveľa nižšej teplote. Keď chladivo absorbuje teplo, premieňa sa z kvapaliny na plyn.

  • Kompresor:

Čo sa teda stane s teplom zhromaždeným vo vnútri? Cestuje cez trubice do kompresora umiestneného vo vonkajšej jednotke. Hlavnou úlohou kompresora je stlačiť nízkotlakový chladiaci plyn na vysokotlakový chladiaci plyn, aby bolo možné teplo vylučovať von.

  • Kondenzátor:

Toto je druhá špirála, ktorá je umiestnená vo vonkajšej jednotke a ktorá prijíma horúci stlačený plynný chladiaci prostriedok. Pomocou druhého ventilátora potom odsáva toto teplo do vonkajšej atmosféry a kondenzačný plyn kondenzuje na kvapalinu.

  • Expanzný ventil:

Toto je posledný kľúčový kúsok skladačky. Jednoducho povedané, reguluje tok chladiva do výparníka (opätovné spustenie cyklu).

Spojte kľúčové prvky a čo sa stane? Váš systém v podstate funguje v tepelnej výmennej slučke. Chladivo v cievkach vašej jednotky sa pohybuje medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou a prenáša teplo z jedného priestoru do druhého. V letnom období sa teplo absorbované zvnútra vášho domu vylučuje do vonkajšieho prostredia, vďaka čomu je váš domov chladnejší. V zime je teplo absorbované z vonkajšieho vzduchu a slúži na vykurovanie vášho domu (tepelné čerpadlo vzduch-voda).

Úloha chladív

Už sme sa zmienili o chladivách, pretože sú základom procesu klimatizácie – ale vďaka čomu sú chladivá také špeciálne? Primárne je to na ich schopnosti sa ľahko premieňať z plynného na kvapalné skupenstvo a opačne.

Najbežnejšie chladivá sú dnes R-32 a R-410A. Aj keď sú obe fluórované uhľovodíky (HFC), R-32 je lepšou voľbou, pretože má výrazne nižší potenciál globálneho otepľovania (GWP) – toto chladivo používa väčšina klimatizácií Daikin . Spoločnosť Daikin bola prvou, ktorá predstavila R-32 už v roku 2012, a aby uľahčila prijatie ďalšími výrobcami, spoločnosť Daikin poskytla ďalším výrobcom voľný prístup k patentu R-32. To ukazuje ako Daikin podporuje dohodu z Kigali- globálnu iniciatívu na postupné znižovanie obsahu HCFC a znižovanie environmentálnych dopadov chladív z klimatizačných jednotiek. Dnes jednotky Daikin využívajú a predávajú chladivá R-32  vo viac ako 70 krajinách sveta.

Na vlhkosti tiež záleží

Pokiaľ ide o kúrenie a chladenie, je dôležitým faktorom množstvo vodnej pary vo vzduchu (vlhkosť). Ľudské telo sa vo vlhkom prostredí samoochladzuje ťažšie – takže pri ochladzovaní klimatizácia sa tiež odvlhčí vzduch. Na druhej strane, tí, ktorí majú astmu alebo alergie, môžu považovať príliš suchý vzduch za dráždivý a nepríjemný. Klimatizácie, ako napríklad Daikin Ururu Sarara, obsahujú funkcie, ktoré dokážu vyrovnať vlhkosť v interiéri a vytvoriť tak ideálnejšie a pohodlnejšie prostredie.

Niektoré klimatizačné jednotky môžu tiež účinne filtrovať vzduch., ako napr. split systémy Daikin vďaka patentovanému dezodorizačnému titánovo-apatitovému filtru. Tieto filtre nielen zachytávajú väčšinu mikroskopických častíc obsiahnutých vo vzduchu, ale tiež pomáhajú rozkladať pachy, absorbovať a deaktivovať baktérie, takže sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o čistotu vzduchu, ktorý dýchajú.

Horúci vzduch stúpa … čo to znamená?

Jedným z vedeckých princípov, ktoré je užitočné zohľadniť v súvislosti s klimatizáciou, je skutočnosť, že horúci vzduch stúpa. Je to spôsobené tým, že keď sa vzduch ohrieva, stáva sa menej hustým ako vzduch okolo neho – a vypláva na vrchol rovnakým spôsobom ako korok vo vode.

Ak máte Split systém, pri nakláňaní žalúzií v režime chladenia ho nasmerujte na strop, aby mohol vzduch prirodzene ochladzovať celý priestor. V zime, keď ju potrebujete uviesť do režimu kúrenia, sklopte žalúzie nadol, aby teplý vzduch mohol ohriať priestor začínajúci od vašich nôh skôr, ako teplý vzduch vystúpa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *