Návody

Montáž klimatizácie – kam umiestniť jednotky?

montaz klimatizacie certifikovanym technikom

Môže sa javiť veľmi lákavé umiestniť vonkajšiu jednotku klimatizácie či tepelného čerpadla tam, kde bude nenápadná. Tento spôsob myslenia však v istých prípadoch môže viesť k prevádzkovým problémom a znížiť nielen efektivitu, ale dokonca aj životnosť samotného zariadenia. Aj keď sú klimatizácie Daikin či tepelné čerpadlá Daikin mimoriadne odolné a trvácne, najviac z nich vyťažíte vtedy, keď ich rozumne umiestníte. 

Ako ho spoznáte? 

Montáž klimatizácie by mala prebehnúť na takom mieste, kde môže optimálne fungovať bez zvýšených prevádzkových nákladov a s citeľnou efektivitou. To platí ako pre vonkajšie jednotky, tak pre interiérové. Stretávame sa s praxou, že vnútri človek cíti komfortný chlad a pritom kondenzátor na stene domu zbytočne pracuje dvakrát náročnejšie, než by musel. 

V tomto texte si povieme niečo o tom, prečo nesprávne umiestnenie klimatizácie či tepelného čerpadla zbytočne zvyšuje prevádzkové náklady a predstavuje riziko pre ich bezpečný chod. 

Vnútorné jednotky

Kde trávite najviac času, keď ste doma? Odpoveď na túto otázku vám výrazne pomôže pri umiestňovaní klimatizácie. 

Pre väčšinu ľudí je to obývačka, ale môže to byť aj spálňa, alebo detská izba. V tejto miestnosti je zvyčajne skvelým miestom na inštaláciu vnútornej jednotky jej stred. Vtedy je tok vzduchu rovnomerný do všetkých strán a k ochladeniu, resp. vyhriatiu, dôjde rýchlejšie. 

Horúci vzduch stúpa nahor, zatiaľ čo studený klesá nadol. Táto fyzikálna danosť tiež pomôže pri umiestňovaní klimatizácie. Chladný vzduch sa distribuuje po miestnosti oveľa lepšie, ak je klimatizácia nainštalovaná vysoko – ak je to možné, vo výške aspoň 2 metre nad zemou. 

Klimatizácie a tepelné čerpadlá Daikin si vyžadujú voľný priestor z každej strany, aby okolo jednotky mohol bez problémov prúdiť vzduch. Dbajte na to, aby v okruhu minimálne pol metra od nej neboli umiestnené žiadne predmety či kusy nábytku. Myslite tiež na to, že ku vnútornej jednotke potrebujete (vy, ale napríklad aj technik) pristupovať aj kvôli údržbe či čisteniu.

Vonkajšia jednotka

O čosi náročnejšia na umiestnenie je vonkajšia jednotka tepelného čerpadla či klimatizácie Daikin. Dajte si preto pri výbere lokality poradiť certifikovaným technikom. 

Samotné klimatizácie nie sú imúnne voči teplu, aj keď si to mnoho majiteľov myslí, resp. tento aspekt vôbec neberie do úvahy. Čím vyššie sú teploty vonku, tým intenzívnejšie musí klimatizácia pracovať, aby interiér udržala v komfortnom chlade. Avšak samotná exteriérová teplota vplýva aj na  vonkajšiu jednotku a prehrieva ju. Udržiavanie klimatizácie mimo priameho slnečného žiarenia môže podstatne znížiť túto záťaž.

Ideálne miesto je v tieni. Ak to podmienky umožňujú, klimatizácia by mala byť nainštalovaná na severnej alebo východnej strane vášho domu. Počas najteplejších hodín dňa je tak prirodzene chránená dispozíciou. Pozor, vždy je však nevyhnutné poctivo odsledovať, kam počas dňa dopadajú slnečné lúče, a ktoré plochy sa prehrievajú viac. 

Myslite aj na to, že cement a kamene odrážajú slnečné lúče a teplo. Ak je v dráhe ich dopadu aj klimatizačná jednotka, je to to isté, akoby bola na priamom slnku sama. Ideálne je teda naozaj ju umiestniť do tieňa. 

Rizikom však nie sú iba slnko a teplo, ale aj ďalšie vplyvy počasia. Napríklad, ak je klimatizačná jednotka namontovaná na mieste, kde na ňu môže voda padať zo strechy, je to zbytočne rizikové. Nielenže sa tak vystavuje pôsobeniu hrdze, ale hrozí aj priame poškodenie jej vnútorných súčastí v dôsledku zatekajúcej tekutiny. To isté platí, ak je klimatizácia nechránená pred dažďom či snehom. 

Odporúčaným riešením v takomto prípade je vhodne umiestnená strieška. Dokáže vonkajšiu jednotku chrániť pred výkyvmi počasia, musí však byť dostatočne pevná. 

Je v poriadku umiestniť klimatizáciu blízko listnatých stromov, ale môže to zvýšiť časovú náročnosť údržby, ktorú jednotka vyžaduje. Keď na jeseň dochádza k opadaniu listov, môžu sa zbierať na vrchu jendnotky, prípadne môžu prepadnúť aj dovnútra. 

Problémom môže byť aj peľ, prípadne iné drobné nečistoty zo stromov, kríkov a ďalšej flóry. Ak je vaša klimatizácia zapadaná listami, alebo pokrytá peľom, obmedzí sa prúdenie vzduchu a tým trpí jej účinnosť. Do vonkajšej jednotky môžu spadnúť aj vetvičky a narušiť tak otáčanie lamiel ventilátora. 

Ako pri interiérovej jednotke, aj exteriérová musí mať svoj „životný priestor“. V okruhu jeden a pol metra od nej by nemali byť žiadne fyzické prekážky. Výnimkou je strieška, ktorú, ako sme už uviedli, odporúčame. 

Montáž klimatizácie by mala v každom prípade prebehnúť iba pod dozorom certifikovaného technika. Ten dokáže tiež poradiť pri jej vhodnom umiestnení. Pamätajte, máme bohatú prax a dobrou radou vám vieme potenciálne ušetriť nemalé prostriedky na prevádzkových nákladoch, resp. na opravách. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *