Návody

Na čo sa pripraviť pred inštaláciou tepelného čerpadla?

instalacia tepelneho cepadla

Inštalácia tepelného čerpadla je jedným z finančne a ekologicky najrozumnejších rozhodnutí, aké môže majiteľ domu alebo firmy urobiť. Aj keď je počiatočná investícia vysoká, efektivita zariadení zabezpečuje rýchlu návratnosť. Nehovoriac o tom, že moderné tepelné čerpadlá majú životnosť 25 rokov a viac, čiže množstvo času na to, aby sa vložené prostriedky viacnásobne zúročili. 

Ak zvažujete, či tento typ chladenia a vykurovania priestorov, prípadne aj ohrevu teplej úžitkovej vody, je vhodným riešením pre vás, určite máte množstvo otázok. Jednou z nich je zrejme aj: čo ma čaká pred inštaláciou tepelného čerpadla? Ako sa pripraviť?

Práve na tieto dve otázky sme sa rozhodli odpovedať vám v tomto texte.Rada odborníka nad zlato

Je dôležité nechať si poradiť odborníkom, aby ste sa uistili, či je váš dom (alebo iný priestor) vhodný pre tepelné čerpadlo alebo nie. Teoreticky môžete zariadenie nainštalovať do takmer akejkoľvek budovy, ale v praxi to môže spôsobiť viac škody, než úžitku. Vždy teda odporúčame konzultáciu, pri ktorej vám spoľahlivo dokážeme povedať, či je váš priestor vhodným kandidátom na montáž tepelného čerpadla vzduch-voda.

Tento druh je najbežnejší, pretože je najmenej náročný na okolité prostredie a zároveň sa najjednoduchšie inštaluje. Existujú ešte dva ďalšie typy tepelných čerpadiel. Majú však o poznanie vyššie požiadavky na vhodné podmienky, v opačnom prípade nebudú fungovať.  Ak teda nevlastníte dostatočne veľký a vhodný pozemok, alebo zdroj vody, inštalácia tepelného čerpadla zem-voda, alebo voda-voda je nemožná. 

Princíp tepelného čerpadla vzduch voda je jednoduchý. Extrahuje potrebné teplo zo vzduchu, odovzdá ho chladiacej kvapaline, ktorá pre zmenu ohreje vodu v radiátoroch či podlahovom kúrení. Špecifiká toho, ako funguje tepelné čerpadlo, vám veľmi rád vysvetlí aj náš technik pri jeho inštalácii.

Eliminujte tepelné straty

Ďalším kľúčovým krokom je odstrániť akékoľvek tepelné straty v domácnosti. Únik tepla z interiéru dramaticky znižuje efektivitu tepelného čerpadla, resp. zvyšuje jeho prevádzkové náklady, keďže na vykurenie priestorov bude potrebovať viac elektrickej energie.

To znamená, že možno budete musieť dôkladne izolovať vaše okná, dvere či strechu. Ide však o rozhodnutie, ktoré odporúčame v každom prípade – aj vtedy, ak neplánujete inštaláciu tepelného čerpadla. Ak chcete v domácnosti fungovať v tepelnom komforte, dostatočná izolácia všetkých potenciálne problematických miest je nevyhnutnosťou.

Čo s radiátormi?

Väčšina radiátorov a existujúcich vykurovacích systémov je bez problémov kompatibilná so systémom a princípom tepelného čerpadla. To padne obzvlášť vhod, ak je vaše potrubie zabudované do stien a podláh a tým pádom by bolo nákladné na odstránenie alebo výmenu. 

Môžete ostať bez obáv – vaše radiátory či podlahové kúrenie budú s tepelným čerpadlom efektívne spolupracovať. Samozrejme za predpokladu, že nie sú v havarijnom stave, resp. za hranicou životnosti. 

Pripravte priestor na inštaláciu

Jedným z posledných krokov je patrične pripraviť interiér aj exteriér na inštaláciu jednotiek tepelného čerpadla vzduch-voda. Jeho vykonaním značne zjednodušíte a urýchlite celý proces.

Zvolené exteriérové miesto by malo byť čisté, bez prekážajúcich konárov či porastu, bez vonkajšieho nábytku. Dbajte na to, aby bol prístup inštalatéra bezproblémový a najmä bezpečný. 

Pokiaľ ide o vnútorné jednotky, myslite na to, že na prístup k potrubiu alebo na inštaláciu zariadenia na stenu bude zrejme potrebný rebrík. Toto je teda vhodný čas na presun akéhokoľvek nábytku, ktorý by potenciálne mohol prekážať.

Akékoľvek ďalšie kroky, ktoré bude potrebné pred inštaláciou čerpadla zrealizovať, vám ozrejmí technik. Môžete však ostať bez obáv, nejde o nič dramatické, čo by zaťažilo váš rodinný rozpočet. Práve naopak, touto investíciou robíte z dlhodobého hľadiska mimoriadne ekologický a ekonomický krok. Ak máte akékoľvek otázky k tomu, ako funguje tepelné čerpadlo a či je vhodným riešením aj pre vás, neváhajte nás kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *