Návody

Oplatí sa tepelné čerpadlo do radiátorov?

montovanie radiatora a tepelneho cerpadla

Radiátory sú na Slovensku dlhodobo najčastejšie využívanou vykurovacou sústavou. Podlahové či stropné kúrenie si síce pomaly získavajú svojich priaznivcov, ale stále predstavujú skôr marginálny segment. Radiátory sú stálicou bytoviek aj rodinných domov, sú cenovo prístupné a jednoduché na ovládanie pri regulácii teplôt. 

Za ich dominanciou však stoja najmä technické aspekty. Namontovať ich aj do starších nehnuteľností nie je problém, čo pri podlahovom kúrení nemožno vždy povedať.

Ako to však je pri kompatibilite radiátorov s tepelnými čerpadlami Daikin? Sú tieto dva prvky komplexného vykurovacieho systému kompatibilné? Alebo, ináč povedané, oplatí sa tepelné čerpadlo do radiátorov, alebo sa ozbrieť po inom riešení?

Sú čerpadlá a radiátory kompatibilné?

Každý vykurovací systém možno rozčleniť na dve zložky – zdroj tepla (plynové kotle, tepelné čerpadlá, solárne panely) a distribučnú sústavu pre jeho odovzdávanie. V minulosti, ale aj dnes, sú ňou v prevažnej miere radiátory. Tradičným zdrojom tepla bol zase plynový kotol. 

Dnes sa trendy pomaly menia. Na distribúcia tepla do domácnosti sa okrem radiátorov zvykne používať aj podlahové či stropné kúrenie, ako zdroj si zasa čoraz viac fanúšikov získava tepelné čerpadlo.

Kombinácia tepelného čerpadla a radiátorov, ako mix „nového a starého“ je  možná, avšak v porovnaní s využitím podlahového kúrenia je o niečo zložitejšia. Nie však nemožná, alebo vyslovene neefektívna. Odpoveď na otázku – Kedy sa oplatí tepelné čerpadlo? – je totiž takmer v 100% prípadov: vždy. 

Za predpokladu, ak beriete do úvahy jeho technické danosti. 

Tepelné čerpadlo pracuje najefektívnejšie pri nižších výstupných teplotách vody a práve podlahovka je typickým nízkoteplotným systémom. To však nepredstavuje technický problém. Napríklad tepelné čerpadlo Daikin je bez problémov možné pripojiť aj do vykurovacej sústavy, ktorá zahŕňa radiátory a pôvodne bola navrhnutá pre využitie plynového kotla.

Na mieste sú však isté rozhodnutia. 

Ako zladiť radiátory a čerpadlo?

Jedným z nich je napríklad aj potenciálna výmena radiátorov. S tepelným čerpadlom Daikin si oveľa viac rozumejú nízkoteplotné modely s ventilátormi, ktoré značne zvyšujú efektivitu celého vykurovacieho systému. 

Nemenej dôležitá je veľkosť výhrevnej plochy radiátora. Čím väčšia je, tým vyššia kompatibilita s tepelným čerpadlom.

Ako sme už uviedli, tepelné čerpadlá pracujú najúčinnejšie pri nižších výstupných teplotách vody, spravidla v horizonte 35 – 45 °C.  Tradičné radiátory sú na druhej strane často navrhnuté pre vyššie teploty, zvyčajne medzi 60 – 80 °C, ktoré spoľahlivo dokážu poskytnúť napríklad plynové kotly.  

Pre zabezpečenie účinnosti tepelného čerpadla je dôležité, aby radiátory boli schopné poskytnúť dostatočný výkon aj pri nižších teplotách. Nuž a práve toto je aspekt, kde vstupuje do hry veľkosť výhrevnej plochy.

Väčšie radiátory (a špeciálne moderné nízkoteplotné typy) majú vďaka väčšej povrchovej ploche schopnosť vyžarovať viac tepla do miestnosti a to aj pri nižších vstupných teplotách vody. Ide o fyzikálnu výhodu. 

Rozložia teplo rovnomerne do celého priestoru a pomáhajú udržiavať konzistentné interiérové teploty. Toto je obzvlášť dôležité pri použití čerpadiel. Tie sú totiž najúčinnejšie pri udržiavaní stabilných teplôt, nie  pri častom zapínaní a vypínaní.

Ak sú radiátory správne veľkostne nadimenzované pre tepelné čerpadlo, pomáha to udržiavať energetickú rovnováhu v systéme. Samozrejme, bežný spotrebiteľ to nedokáže svojpomocne odhadnúť. S týmto vám však veľmi radi pomôžeme my. 

Zašlite nám informáciu o tom, aké máte radiátory a my vám poradíme, či sú kompatibilné s tepelnými čerpadlami Daikin. Spoločne určite nájdeme riešenie, ktoré vám bude vyhovovať.

Na čo ešte myslieť?

Je nesmierne dôležité dbať na správne pripojenie a dodržiavanie vhodných prietokov. Iba tak zabezpečíte bezproblémové fungovanie a dlhú životnosť ako tepelného čerpadla, tak samotných radiátorov. Na toto je potrebné myslieť už pri inštalácii a montáži a nechať to na skúsenostiach fundovaného technika.

Celkový dizajn a konfigurácia vykurovania, vrátane veľkosti potrubia a jeho usporiadania, je niečo, na čo skrátka musíte myslieť. Nesprávne navrhnutý systém totiž nezabezpečí optimálne rozdelenie tepla do všetkých radiátorov a zvyšuje riziko potenciálnych tepelných strát, nehovoriac o zvýšených nákladoch. 

Pomôcť môže aj implementácia pokročilých riadiacich systémov, napríklad inteligentných termostatov. Tá reguluje systém na základe vnútorných a vonkajších teplotných podmienok a dokáže zabrániť jednak zbytočnému prehrievaniu, ale aj nedostatočnému vykurovaniu. 

Aby sme teda zhrnuli napísané a odpovedali na otázku – Oplatí sa tepelné čerpadlo do radiátorov? – áno, určite. Ak nemáte možnosť vo svojej domácnosti namontovať podlahové kúrenie, táto možnosť je tiež vhodným riešením. Pri jej implementácii však myslite na styčné body, ktoré sme uviedli v texte – veľkosť radiátorov, vhodné prietokové potrubie, riadiace a regulačné systémy.

Rozumieme, že táto problematika môže pre laika znieť nezrozumiteľne. Energetický komfort je však mimoriadne dôležitý, nielen z hľadiska pohodlia a zdravia, ale aj kvôli neustále sa zvyšujúcim nákladom. Ak teda máte akékoľvek otázky k tepelným čerpadlám Daikin a ich možnosti využitia vo vašej domácnosti, neváhajte nás kontaktovať ešte dnes.

Radi vám pomôžeme dosiahnuť tepelný komfort 365 dní v roku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *