Tipy a triky

Predpríprava na klimatizáciu – na čo všetko myslieť vopred?

priprava na klimatizaciu

Predprípravu na inštaláciu klimatizácie by ste mali zohľadniť už počas výstavby či rekonštrukcie vášho domu alebo bytu. Jej zohľadnením si ušetríte nielen prácu v budúcnosti, ale potenciálne aj náklady. Ak totiž predprípravu na klimatizáciu vykonáte so všetkým, čo k tomu patrí, nebudú nutné žiadne zásahy do konštrukcie domu, ktoré by znamenali značné výdavky. 

Toto platí aj vtedy, ak ešte nie ste istí, či v budúcnosti budete chcieť klimatizáciu využívať. Väčšina majiteľov rodinných domov aj bytov však skôr či neskôr po tomto riešení siahne, najmä s ohľadom na čoraz horúcejšie letá. Moderné Daikin klimatizácie a tepelné čerpadlá však dokážu vašu domácnosť aj efektívne vykurovať v zimných mesiacoch. V jednom zariadení tak máte celoročný tepelný komfort. 

Na predprípravu je nevyhnutné myslieť ešte pred omietkami, aplikáciou obkladu na stenu, zateplením či montážou sadrokartónu.  Čím viac „vrstiev“ majú steny, tým nákladnejšia je potenciálne aj inštalácia. 

Predpríprava na klimatizáciu by mala prebiehať v réžii odborníka a my vám s ňou radi pomôžeme. Ak sa však rozhodnete postupovať na vlastnú päsť, prečítajte si tento text. Uvádzame v ňom viacero oporných bodov, ktorých by ste sa počas predprípravy mali držať. 

Ako pripraviť dom/byt na inštaláciu klimatizácie?

Predpríprava na klimatizáciu zahŕňa viacero stavebných zásahov, ktoré je najlepšie realizovať ešte počas výstavby či rekonštrukcie rodinného domu. Pri realizácii jednotlivých krokov musíte mať na mysli umiestnenie vonkajšej aj vnútornej jednotky.

Ak si nie ste úplne istí, kam ich nainštalovať, poraďte sa s odborníkom. Ak naplánujete ich umiestnenie neoptimálne (napr. kvôli distribúcii tepla/chladu do miestnosti, alebo kvôli prekážkam, či prehrievaniu), iba si zvýšite náklady do budúcnosti. 

Pripojte odtok kondenzátu do odpadového potrubia

Kondenzát z klimatizačných zariadení odporúčame smerovať do odpadovej rúry. Týmto spôsobom zabránite jeho kvapkaniu na podlahu a potenciálnemu zápachu. Niektorí majitelia volia vedenie odtoku von z domu na chodník, nejde však o najestetickejšie a najekologickejšie riešenie. 

Podomietkový sifón zakomponujte do steny tak, aby bol v prípade potreby prístupný. Na odvod  môžete využiť špeciálnu kondenzačnú hadicu alebo klasickú PVC rúru. 

Vsaďte do steny inštalačnú krabicu

Počas predprípravy na klimatizáciu do bytu či domu sa využívajú kompaktné inštalačné skrinky (stretnete sa aj so spojením inštalačná krabica, alebo podomietková krabica), do ktorých môžete skryť potrubia a káble. 

Po omietnutí a finálnom zamaľovaní stien zostávajú skryté a nijako nenarúšajú estetiku. Následná inštalácia klimatizácie prebieha jednoduchšie a rýchlejšie, nevyžaduje si zásahy do stien. 

Vydrážkujte do stien otvory na rozvody

Zvyčajne sa drážkuje otvor s hĺbkou aj výškou do 5 centimetrov. Rozmery však v konečnom dôsledku závisia od hrúbky medeného rozvodového potrubia a jeho izolácie. Po vyrezaní všetkých potrebných otvorov sa potrubie uloží do stien a zafixuje.

Alternatívou ku drážkam sú krycie lišty, ktoré obklopujú potrubie vedené po obvode steny. Oproti zapusteným rozvodom je však táto voľba voľným okom viditeľná a pre mnohých majiteľov rodinných domov neestetická.

Elektroinštalácie

V rámci predprípravy na klimatizáciu je nevyhnutné myslieť aj na elektroinštalačné práce, konkrétne na natiahnutie komunikačného silového kábla medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou a na prívodný kábel k vonkajšej jednotke. 

Tento krok odporúčame prenechať elektrikárovi pri montáži rozvodov, alebo priamo technikovi pri inštalácii klimatizačného zariadenia.

Kabeláž totiž musí byť kompatibilná s typom, ktorý špecifikuje výrobca. Najčastejšie sú používané CYKY káble.

Slovo záverom

Jednotlivé aspekty predprípravy na klimatizáciu sme v tomto texte opísali všeobecne. Každá domácnosť, každý priestor má totiž svoje špecifiká. Neexistuje teda univerzálny návod pre všetky realizácie. Iný postup si môže vyžadovať rodinný dom, iný klimatizácia do bytu. Do úvahy je nevyhnutné brať aj špecifické požiadavky majiteľa nehnuteľnosti. 

Ako sme uviedli už na začiatku, najlepšie je prenechať proces predprípravy odborníkom. Iba tak máte istotu, že nainštalovaná klimatizácia bude plne kompatibilná s daným priestorom a nebudú potrebné žiadne dodatočné zásahy, ktoré iba natiahnú čas realizácie a zvýšia vaše náklady.

S predprípravou vám veľmi radi pomôžeme. Neváhajte nás osloviť ešte počas rekonštrukcie či výstavby vášho rodinného domu či bytu. Následne vám veľmi radi nainštalujeme kvalitnú Daikin klimatizáciu či tepelné čerpadlo. Doprajte si celoročný tepelný komfort.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *