Tipy a triky

Toto s klimatizáciou nikdy nerobte

Hnedovlasy mlady muz s vycitavym pohladom a klimatizaciou

Radosť z klimatizácie sa môže veľmi rýchlo rozplynúť, neodbornou manipuláciou. Dnes si preto povieme, čo s klimatizáciou rozhodne nerobiť, ak chcete, aby vám dlho a bez problémov slúžila. K príjemnej klíme v miestnosti aj vášmu zdraviu.

 

Nezasahujte do jednotky

 

Klimatizácia je komplikované technické zariadenie, ktoré si vyžaduje odbornú spôsobilosť na inštaláciu aj opravy. Klimatizáciu si nikdy neinštalujte ani nepreinštalovávajte sami. Rovnako sa nespoliehajte na domácich majstrov, ktorí tvrdia, že to zvládnu. Len odborná inštalácia vám zaručí záruku aj správne fungovanie.

 

Neperte filtre

 

V klimatizácii je niekoľko filtrov. Sú také, ktoré si vyžadujú odbornú výmenu aj také, ktoré si viete vymeniť sami. Ani tieto filtre však nie sú určené na viacnásobné použitie napríklad po tom, ako ich vyperiete. Ušetriť za výmenu prachového a peľového filtra tým, že ho vyperiete, neodporúčame. Takýto filter už stráca svoje úžitkové vlastnosti a vďaka zmene štruktúry môže viesť aj k poškodeniu jednotky. Preto čistite len filtre, ktoré sú na to určené, vymieňajte len tie, ktoré môžu vymeniť aj bežní užívatelia. Nikdy do klimatizácie nevracajte vypraté filtre. Ideálne však je, ak absolvujete raz ročne servis klimatizácie, kedy vám servisný technik spraví s filtrami poriadok.

 

Nepoužívajte poškodenú klimatizáciu

 

Ak v klimatizácii niečo vydáva zvláštny zvuk, či nebodaj zápach, jednotku okamžite odpojte a vypnite aj istič. Inak môže prísť nielen k poškodeniu zariadenia, ale napríklad aj k skratu, či požiaru. Čo najskôr zavolajte technika a nikdy sa nesnažte klimatizáciu opravovať svojpomocne.

 

Nedávajte ju k predmetom citlivým na vlhkosť

 

V okolí klimatizácie by sa nemali vyskytovať predmety, ktoré sú citlivé na vlhkosť. Hoci klimatizácia vzduch skôr vysúša, v niektorých prípadoch môže viesť aj k nárastu vlhkosti, čo môže predmety poškodiť.

 

Nevypínajte a nezapínajte klimatizáciu neustále

 

Nerobí to dobre zariadeniu ani vašej peňaženke. Neustále vypínanie a zapínanie klimatizácie ju núti pracovať stále na vyšší výkon a ochladzovať stále nahriaty vzduch. Naopak, ak necháte klimatizáciu nastavenú na konštantnú teplotu, aj vy sa budete cítiť komfortnejšie, aj klimatizácia bude pracovať úspornejšie

 

Nikdy nesmerujte prúd chladného vzduchu na ľudí, zvieratá, ani rastliny

 

Hoci všetci hľadáme počas leta azyl v podobe chladného vzduchu, priamy kontakt s prúdením klimatizácie je rizikový pre ľudí, zvieratá a dokonca aj kvety. Nikdy by sa nemali nachádzať v smere prúdenia klimatizácie ani v jej blízkosti. Na kvety môže pôsobiť chladný vzduch v horúcej miestnosti likvidačne. Poškodí listy a tým môžu uhynúť celé rastliny. Nehovoriac o prechladnutí domácich zvierat aj ľudí.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *