Návody

Zápach z klimatizácie. Aké sú príčiny a možnosti odstránenia?

Nie je nič príjemné, ak si chcete klimatizáciou prikúriť alebo vychladiť priestor, no spolu so zmenou teploty sa zmení aj vzduch. Namiesto príjemnej pohody sa v izbe rozhostí zápach a vy či chcete alebo nie, musíte vyvetrať. Tým prakticky vyhadzujete financie za energiu von oknom a navyše ohrozujete vlastné zdravie.

 

Klimatizácia zapácha ako stará handra

 

Ide o najčastejší zápach, ktorý sa začne šíriť z klimatizácie. Pripomína mokrý uterák, ktorý zabudnete v taške do posilňovne a spomeniete si naň o dva dni. Typický zápach zatuchnutia. V tomto prípade je na vine nevyčistený filter, ktorý jednoducho rovnako ako handra v taške zatuchol. Deje sa to hlavne v prípadoch, ak je v miestnosti viac vlhkosti a teda filter v klimatizácii navlhol. Môže pomôcť, ak je to možné, vyčistenie, prepratie, alebo výmene filtra.

 

Dlhodobo nepríjemný zápach

 

Klimatizácia je zariadenie, ktoré filtruje vzduch a mení jeho teplotu. S tým súvisí aj kondenzácia a kumulácia nečistôt v jednotke. Pri nedostatočnom záujme o klimatizáciu, môže vyvolávať nepríjemný a dlhotrvajúci zápach. Ten nemusí byť okamžite citeľný. Pretože sa do ovzdušia šíri postupne a preto ho nebudete cítiť nárazovo. Tento nepríjemný zápach ale zacítite, ak po dlhšom čase vojdete nazad do miestnosti. Tu je častou príčinou zanesenie prachových filtrov a rovnako aj vznik plesní. V takomto prípade je riešením odborný servis, ktorý posúdi, ktoré komponenty v klimatizácii treba očistiť a ktoré vymeniť.

 

Zápach plastu

 

Stretnúť sa s ním môžete hlavne pri lacných modeloch. Klimatizácia vás prekvapí okrem prúdenia vzduchu aj nepríjemným plastovým odorom. Je to často výsledok šetrenia u výrobcu, použitie menej kvalitných plastov aj filtrov. Takýto zápach zvykne po niekoľkých použitiach zmiznúť. Dovtedy odporúčame veľa vetrať, pretože zápach prchavých látok z plastov nie je práve najzdravší. Niektoré zariadenie však takýto zápach produkujú počas celej životnosti. Najčastejšie niekoľko minút po naštartovaní.

 

V klimatizácii najčastejšie zapáchajú nečistoty

 

To je nutné si uvedomiť, že kvalitné zariadenie je predurčené na dlhú životnosť bez zápachu. Preto ak zacítite, že sa z klimatizácie šíri zápach, je to znak, že je znečistená a v mnohých prípadoch už zdraviu neprospieva, ale škodí. Spóry plesní, prach a baktérie, ktoré sa z klimatizačnej jednotky uvoľňujú, môžu spôsobovať zdravotné problémy. Hlavne alergikom, malým deťom, ale aj dospelí sa môžu častejšie sťažovať na problémy s dýchaním, bolesti hlavy a pokles imunity.

 

Pri servise zápach nehrozí

 

Ak si necháte prezrieť klimatizáciu v stanovenom servisnom intervale, ktorý by mal byť minimálne raz ročne, zápach z klimatizácie vám hroziť nebude. Rovnako ako sa pri kúpe kvalitného zariadenia sa nemusíte obávať plastového zápachu. Pravidelný servis zabezpečí, že nedôjde ani k premnoženiu baktérií a plesní, ktoré by vzduch robili nezdravým. Ak klimatizácii doprajete pravidelnú prehliadku, vráti sa vám to na zdravom vzduchu bez zápachu, na úspore energie aj dlhej životnosti samotnej klimatizácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *