Novinky a zaujímavosti

Zaujímavosti o tepelných čerpadlách

Tepelné čerpadlá patria k veľmi efektívnym a úsporným riešeniam kúrenia v domácnostiach. Sú však omnoho viac ako len klasickým kotlom. Sú veci, ktoré často o výnimočnosti tepelných čerpadiel nevadia ani ich majitelia. Pozrime sa im na zúbok.

Sporia, kde sa dá

Tepelné čerpadlá majú jeden obrovský náskok voči ostatným vykurovacím systémom a tým je výrazná úspora. Ich konštrukcia je totiž pripravená dodávate teplo nielen zo spaľovania fosílnych palív, ale aj z ďalšieho alternatívneho zdroja. Oproti klasickým ohrievačom či solárnym ohrievačom má tepelné čerpadlo okrem úspory aj oveľa nižšie tepelné straty. Vďaka tepelnému čerpadlu je výkon, ktorým je voda ohrievaná až 3-krát vyšší ako spotreba elektrickej energie.

Ako doplnkový zdroj tepla využívajú tepelné čerpadlá okolitý vzduch, odpadový vzduch, podzemnú a povrchovú vodu, zemskú kôru aj slnečnú energiu.

Tepelné čerpadlo zostrojil Slovák

Za vynálezom, ktorý dnes používa celý svet, stojí slovenská hlavička. S históriou tepelných čerpadiel sa spája meno Aurela Stodolu a jeho tepelné čerpadlo dodnes funguje nepretržite už od roku 1928. Ak by ste si ho chceli obzrieť, tak vykuruje radnicu v švajčiarskej Ženeve. Ako funguje? Ide o uzatvorený okruh, v ktorom tepelné čerpadlo odoberá teplo z vody v jazere.

Ak ste fanúšikom histórie, tak aj na Slovensku máme jedno historické tepelné čerpadlo, ktoré pracuje v Hlbokom pri Bojniciach od roku 1991. Čo z toho vyplýva? Že tepelné čerpadlo nie je zariadenie na pár sezón, ale ide doslova o viacgeneračnú investíciu. S nárastom ceny energií je tak tepelné čerpadlo doslova investíciou.

Kúri aj chladí

Nepotrebujete riešiť teplotné rozdiely v domácnosti medzi zimou a letom. Tepelné čerpadlo sa hodí na vykurovanie aj chladenie priestorov. V takomto prípade sa najčastejšie používajú reverzibilné tepelné čerpadlá vzduch – vzduch, ktoré môžu byť prevádzkované na ohrev alebo chladenie.

Zaujímavé funkcie

Tepelné čerpadlo neposkytuje len funkciu kúriť a chladiť, ale množstvo zaujímavých vylepšení, ktoré  vám spríjemnia život aj bývanie. Po prvé sú tepelné čerpadlá viac ekologické a omnoho menej narúšajú nielen vzduch okolo nás, ale aj teplotnú rovnováhu okolia. Dokážu ohriať úžitkovú vodu na potrebnú teplotu a majú jednoduchú údržbu a inštaláciu.

Mnohé moderné tepelné čerpadlá majú aj  bezúdržbovú elektrickú anódu a navyše inteligentná regulácia umožní taktiež nastavenie dvoch teplôt vody. Mnoho tepelných čerpadiel viete nastavovať aj na diaľku a ponúkajú omnoho viac funkcií, ako bežný vykurovací kotol. Aj vďaka nim budete žiť príjemnejšie.