Tipy a triky

5 rád, ako predĺžiť životnosť vášho tepelného čerpadla Daikin

muz kontroluje tepelne cerpadlo

Princíp tepelného čerpadla – využívanie obnoviteľných zdrojov tepelnej energie – ho predurčuje na používanie po celý rok. Či už ním interiér vyhrievame alebo chladíme, je však potrebné dodržiavať isté zásady rozumného používania. V opačnom prípade zbytočne mesačné náklady tepelného čerpadla, skracujeme jeho životnosť, alebo ho jednoducho nevyužívame efektívne. 

Pripravili sme pre vás 5 tipov na to, ako pristupovať k jeho používaniu racionálne, ekologicky a ekonomicky. Ich aplikáciou do praxe pomôžete prispieť k tomu, aby vám vaše tepelné čerpadlo Daikin vydržalo desiatky rokov.

1. Nemeňte nastavenia každý deň

Možno ste po nainštalovaní tepelného čerpadla mali chuť trochu sa „pohrať“ s nastaveniami, prípadne ste tak boli zvyknutí zo starších vykurovacích systémov. Nie je to však optimálne. Tepelné čerpadlo má tendenciu byť najúčinnejšie, ak sú na ňom nastavené a udržiavané stabilné teploty. Po nainštalovaní zariadenia sa poraďte s odborným inštalatérom a tiež si vyskúšajte nájsť také nastavenia, ktoré vám vyhovujú.

Akonáhle ich identifikujete, nechajte systém pracovať. Jedinou výnimkou, keď treba výraznejšie zmeniť nastavenia je situácia, keď je pravdepodobné, že budete mimo domácnosti viac ako 24 hodín.

V takom prípade pokojne nastavte beh tepelného čerpadla na najnižšiu teplotu.

2. Nezanedbávajte údržbu

To platí pre akékoľvek vykurovacie zariadenie, alebo, vo všeobecnosti, pre každý jeden spotrebič a všetku techniku v domácnosti. Zanedbávať údržbu, či už svojpomocnú alebo profesionálnu, sa nevypláca nikdy. 

Zatiaľ čo niektoré úkony môžete vykonávať sami (odstraňovanie prachu, kontrola čistoty), pre dôkladnejšiu údržbu je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Kvalifikovaný technik môže vyčistiť hlbšie nečistoty, ľad a sneh, pomôže tiež diagnostikovať prípadné problémy s chodom zariadenia. Odporúčame, aby ste si naplánovali servisnú údržbu vášho tepelného čerpadla Daikin na každý rok alebo dva.

3. Nepoužívajte AUTO režim

V režime AUTO udržiavajú tepelné čerpadlá konštantnú teplotu striedaním medzi režimami chladenia a vyhrievania. Môže sa však stať, že teplotný senzor napríklad počas slnečného dňa v zime vyhodnotí, že teplotu je potrebné znížiť a zapne klimatizáciu. To je nechcený stav. 

Ideálne je, ak nastavíte na svojom tepelnom čerpadle Daikin buď režim vykurovania (v zime), alebo chladenia (v lete). Iba tak máte istotu, že pri zapnutí zariadenia, resp. počas jeho chodu vás neprekvapí náhla zmena teploty. 

4. Čistite aj vonkajšiu jednotku

Vnútorná jednotka (alebo jednotky) je len jednou časťou zariadenia. Nesmiete zabúdať ani na exteriérovú súčasť tepelného čerpadla. Dbajte na jej čistotu, bezproblémový chod a dostatočný priestor pre tok vzduchu.

Udržujte kríky a zeleň v dostatočnej vzdialenosti od vonkajšej jednotky a odstráňte listy, ktoré do nej mohli vniknúť. Počas veterných dní sa na nej môžu nahromadiť rôzne nečistoty, dajte si teda záležať, aby ste sa ich zbavili. Po výdatnom snežení odhrňte sneh. 

5. Nenastavujte hodnotu na termostate privysoko

Toto je bežná chyba, ktorú robia majitelia domov najmä počas veľmi chladných zimných dní. Keď nastavíte teplotu na termostate príliš vysoko, vaše tepelné čerpadlo bude pracovať DLHŠIE, aby dosiahlo požadovanú komfortnú teplotu. Nedosiahne ju RÝCHLEJŠIE. To vedie k zbytočnému zvýšeniu mesačných nákladov tepelného čerpadla. Nehovoriac o tom, že takto miestnosť jednoduchšie prekúrite. 

Navyše, ak vaše tepelné čerpadlo pracuje v extra intenzívnych cykloch, je pravdepodobnejšie, že sa pokazí, alebo skôr opotrebuje. Ak sa teda chcete vyhnúť zbytočným návštevám a nákladom na servisného technika, používajte termostat opatrne a držte ho na stabilnej teplote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *