Tipy a triky

Kedy je najlepší čas na kúpu tepelného čerpadla?

Rozhodnutie investovať do tepelného čerpadla mnoho ľudí urobí na konci leta a začiatku jesene. September je pre tento segment spravidla najsilnejším obdobím predaja. Práve toto je obdobie, kedy si mnohí majitelia domov a firiem uvedomia blížiacu sa zimu a s ňou spojené náklady na vykurovanie. 

 

Pozor na čakacie lehoty

 

Kúpa tepelného čerpadla pred príchodom zimy a mrazov dáva logiku. Nebudete predsa čakať na to, kým prídu mínusové teploty. Takto však uvažuje takmer každý potenciálny kupec. Následkom potom je, že dodacie lehoty sú dlhšie a dostupnosť inštalatérov môže byť slabšia.

 

Platí totiž, že na vrchole sezóny (čo je v segmente tepelných čerpadiel september až november) môže byť dopyt silnejší než ponuka. Samozrejme, nejde o univerzálne pravidlo. Konkrétni výrobcovia, predajcovia a inštalatéri to môžu mať s kapacitami rôzne. 

 

Najlepšie teda urobíte, ak sa o kúpe tepelného čerpadla a súvisiacich lehotách budete informovať vopred.

 

Oplatí sa kupovať tepelné čerpadlo pred sezónou?

 

Vzhľadom na uvedené je rozumným riešením aj kúpa tepelného čerpadla ešte pred septembrom, alebo dokonca na začiatku leta či koncom jari. Má to viacero výhod.

 

Zvyčajne vtedy nehrozí, že za čerpadlom či jeho inštaláciou budete čakať dlhšie, ako zvyčajne. Máte tiež väčšiu flexibilitu pri hľadaní vhodného termínu. Leto je totiž aj čas dovoleniek a vy si inštaláciu potrebujete naplánovať na čas, kedy budete k dispozícii.

 

V neposlednom rade môžete mať šťastie a natrafíte na mimosezónne zľavy. A ak aj nie, tak kratšie dodacie lehoty potešia tiež.

 

Má zmysel kúpa tepelného čerpadla v zime?

 

Hoci kupovať tepelné čerpadlo v zimných mesiacoch nie je najpraktickejšie, nejde o nevídaný jav. Najväčším potenciálnym problémom je prerušenie vykurovania počas inštalácie, najmä ak meníte jeden systém za druhý. Zvyčajne však ide o krátky výpadok. 

 

Niekedy vás ku kúpe tepelného čerpadla dotlačia okolnosti. Napríklad sa pokazí plynový kotol, prípadne mu už končí životnosť. Vtedy je potrebná výmena čím skôr a rozhodne netreba otáľať.

 

Kedy je teda najlepší čas na kúpu tepelného čerpadla?

 

Jednoduchá odpoveď znie – práve teraz

 

Tepelné čerpadlo je totiž preukázateľne efektívnejšie, ekonomickejšie a zelenšie riešenie oproti ostatným formám vykurovania.

 

Čím skôr ho začnete používať, tým skôr pocítite aj tieto benefity. Ročná úspora voči plynovým kotlom môže dosiahnuť až 30%, voči elektrickým dokonca aj 50% a viac. Tieto čísla budú s rastúcimi cenami energií ešte stúpať.

 

Ak teda uvažujete nad kúpou tepelného čerpadla, neváhajte nás osloviť ešte dnes. Radi vám poradíme a zodpovieme vaše otázky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *