Tipy a triky

5 vecí, ktoré potrebujete vedieť pred tým, ako si kúpite klimatizáciu

Pokiaľ po skúsenosti s minuloročným horúcim letom plánujete investovať do klimatizácie, je dobré vedieť, že vyberať si treba s dostatočným predstihom. No to nie je jediná informácia, na ktorú je potrebné pred kúpou myslieť.

Kam s klimatizáciou?

Klimatizačná jednotka nie je určená na vychladenie celého priestoru bytu alebo rodinného domu. Preto je potrebné zvážiť, v ktorej izbe bude najvhodnejšie klimatizáciu umiestniť. Teda či chcete mať klimatizáciu v spálni, aby sa vám počas leta lepšie spalo, alebo napríklad v obývačke, kde trávite najviac času. Ak sa neviete rozhodnúť a chcete vychladiť viacero miestností, riešením je klimatizácia multisplit, ktorá na jednu vonkajšiu jednotku pripojí viacero vnútorných. 

 

Výber, nastavenie aj umiestnenie je odborná vec

Na internete si síce môžete vybrať klimatizáciu podľa funkcií a parametrov, ale pred objednaním je potrebné výber skonzultovať s odborníkom. Ten totiž určí správny výkon jednotky nielen vzhľadom na veľkosť miestnosti, ale aj na zateplenie a  svetovú stranu, na ktorú je orientovaná. Rovnako odborník rovno zameria umiestnenie klimatizácie a nájde pre ňu ideálne miesto.

 

Odvádzanie kondenzu

Tento bod je potrebné dobre premyslieť hlavne v prípade, že bývate v paneláku. Podľa zákona síce na umiestnenie jednotky nie je nutné žiadať povolenie, ale patrilo by sa spýtať na súhlas najbližších susedov. Kondenz nie je vhodné nechať nekontrolovateľne vytekať, ale zabezpečiť jeho odvádzanie bezpečne tak, aby nepoškodzoval fasádu. Vhodným riešením je napríklad inštalácia vonkajšej jednotky na balkóne, či lodžii, no o vhodnosti umiestnenia aj odvodu kondenzu sa určite poraďte s odborníkom.

 

Zohľadnite časové hľadisko

Pred letom je kúpa klimatizácie najdlhší proces. Môže sa stať, že na jednotku budete čakať niekoľko týždňov a aj montéri majú svoje kapacity. V lete sa teda môžete dočkať klimatizácie prakticky až po horúčavách.  Naopak kúpa a inštalácia klimatizácie v zime je rýchla, bezpečná a počas chladných jarných večerov si ňou môžete v priestore aj prikúriť.

 

Na čo všetko budete klimatizáciu využívať?

Veľmi dôležitá otázka vzhľadom na to, že moderné klimatizácie už nie sú len o chladení. Inú klimatizáciu budete potrebovať do zatepleného bungalovu a inú do chatky, kde sa vám napríklad zíde omnoho viac aj funkcia rýchleho vykúrenia v mrazoch. Moderné klimatizácie dokážu čistiť vzduch nielen od peľu a prachu, ale zvládnu likvidovať aj vírusy a baktérie v ovzduší. Zaujímavou funkciou je aj možnosť ovládania klimatizácie na diaľku. Vďaka nej budete mať príjemnú teplotu v domácnosti vždy, keď sa vrátite domov. Pozerajte sa na technologické vychytávky z hľadiska toho, čo naozaj využijete, čo vám uľahčí život, zlepší zdravie  a čo nie. Iba tak si vyberiete vhodnú klimatizáciu, s ktorou budete spokojní. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *