Novinky a zaujímavosti

Ako sa mi vráti vysoká investícia do tepelného čerpadla?

tepelne cerpadlo ako eko volba

Spravidla aj to najlacnejšie tepelné čerpadlo vám z rodinného rozpočtu odhryzne kus o veľkosti niekoľkých tisícov eur. Ide o pomerne vysokú počiatočnú investíciu a tá je primárnym dôvodom, prečo mnoho potenciálnych vlastníkov ešte váha. Radi by sme vám teda v tomto texte vysvetlili, ako sa vám tieto náklady na kúpu a inštaláciu tepelného čerpadla vrátia. 

Po akom čase sa mi vráti počiatočná investícia?

Kúpa a inštalácia hoci aj najlacnejšieho tepelného čerpadla predstavuje vysokú počiatočnú investíciu, ale prakticky ihneď sa odrazí na znížení mesačných prevádzkových nákladov. Či už ním nahrádzate plynový kotol, elektrickú ohrievaciu sústavu, tuhé palivo, alebo iné bežne používané alternatívy. Čím väčšia domácnosť, tým väčšia úspora.

Mesačné náklady tepelného čerpadla sú v porovnaní napríklad s plynovým kotlom (čo je na Slovensku stále najrozšírenejšia metóda vykurovania interiérov) aj o 20 – 30% nižšie. Samozrejme, je potrebné brať do úvahy fluktuujúce ceny energií, vzhľadom na to, že momentálne v tejto oblasti čelíme pomerne veľkej neistote. Uvedené číslo teda berte orientačne.

Spravidla je návratnosť prvotnej investície do vzduchového tepelného čerpadla približne 10 rokov, ale často aj menej. V ideálnych prípadoch (o faktoroch si povieme viac nižšie) aj 7-8 rokov. S priemernou životnosťou moderných tepelných čerpadiel 20 a viac rokov prináša zariadenie čisté úspory už pred polovicou času svojho fungovania. 

Musíme podotknúť, že priemerná návratnosť investície do štandardného rezidenčného tepelného čerpadla sa môže medzi domácnosťami líšiť. Závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad náklady na kúpu a inštaláciu, miestne ceny elektriny (a porovnateľných zdrojov energie), klíma a priemerné teploty, frekvencia používania, údržba a podobne.

Spravidla môžete očakávať návratnosť investície na úrovni približne 10% za rok používania.

Okrem toho, návratnosť počiatočnej investície je o poznanie rýchlejšia, ak môžete využiť rôzne dotácie a stimuly, napríklad v rámci iniciatívy Zelená domácnostiam. Pýtate sa, ako získať dotáciu na tepelné čerpadlo? Radi vám pri výbere poradíme aj v tejto oblasti. 

Čo ovplyvňuje návratnosť?

Najdôležitejšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť čas návratnosti investície a výšku mesačných nákladov tepelného čerpadla, zahŕňajú:

 • celkové náklady na nákup a inštaláciu,
 • či boli použité dotácie a iné finančné stimuly,
 • veľkosť a výkon tepelného čerpadla,
 • veľkosť domu, počet obyvateľov a intenzita potreby vykurovania, chladenia alebo ohrevu teplej vody,
 • náklady na elektrickú energiu,
 • či fungujú tepelné čerpadlo v súčinnosti s napríklad solárnymi panelmi,
 • účinnosť tepelného čerpadla,
 • klíma a teploty počas celého roka,
 • či sa tepelné čerpadlo využíva na chladenie, ohrev teplej vody, alebo iba vykurovanie,
 • či je tepelné čerpadlo servisované a udržiavané
 • úroveň izolácie a prípadné tepelné straty v domácnosti.

Skutočnou bezkonkurenčnou výhodou technológie tepelného čerpadla je jej všestrannosť. Čerpanie tepla z prostredia (teda predovšetkým zo vzduchu) spotrebuje vo finále menej elektriny ako jeho výroba. Tepelné čerpadlá sú teda mimoriadne efektívnym riešením už z hľadiska svojho funkčného princípu. Nehovoriac o tom, že okrem vykurovania dokážu tieto zariadenia aj chladiť či ohrievať teplú úžitkovú vodu. 

V porovnaní napríklad s klasickými plynovými kotlami ide o mimoriadne flexibilné a multifunkčné zariadenie. Jeho použitím odpadá nutnosť používania rôznych zariadení na vykurovanie (spomínaný kotol) a ochladzovanie (klimatizácia).

Urobte prvý krok k zelenšej, ekonomickejšej a efektívnejšej domácnosti už teraz. Kontaktujte nás a my vám radi ponúkneme to najlepšie riešenie pre vás.

One thought on “Ako sa mi vráti vysoká investícia do tepelného čerpadla?

 1. Štefan Jaška píše:

  Pre úsporu el. energie je vhodné dvojtarifné meranie na elektromery?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *