Tipy a triky

Čo potrebujete vedieť o montáži a servise tepelných čerpadiel?

Čo potrebujete vedieť o montáži a servise tepelných čerpadiel?

Tepelné čerpadlo je ekologický, spoľahlivý, efektívny spôsob vykurovania a ohrevu teplej vody. Nejde však len o alternatívu bežného plynového kotla. Jeho zapojenie si vyžaduje skutočnú odbornosť a viac znalostí, ako len kurenársku zdatnosť. Neodborný prístup môže niekoľkotisícovú investíciu doslova pochovať.

 

Odlišný princíp vykurovania

Tepelné čerpadlo nie je kotol, aj keď v konečnom dôsledku, bude ohrievať vodu a kúriť rovnako, ako aj plynový kotol. Rozdiel je v systéme, ako teplo získa. Na rozdiel od kotla, ktorý ho vytvára spaľovaním, tepelné čerpadlo časť tepla odoberá z okolia. Zo zeme, vody, alebo okolitého vzduchu. S tým súvisí aj odlišná technika zapojenia, na ktorú nestačí žiadny domáci majster, dokonca ani kurenár.

 

Viacero odborov v jednom

Inštalácia tepelného čerpadla sa líši aj vzhľadom k tomu, aký využíva zdroj získavania tepla. Či ide o zdroj z podzemného vrtu, podzemnej vody, alebo prečerpáva vzduch. Pri zapojení je teda nutný kurenár, ktorý dokáže správne pripojiť okruhy na vykurovanie a ohrev. Kurenárska časť je však len jedna strana práce a potrebné je zvládnuť aj inštaláciu a zapojenie chladiarenského okruhu. Aj drobné prehliadnutie podkladov a správneho napojenia môže tepelné čerpadlo nenávratne poškodiť.

 

Vždy sa spoľahnite na odborníka

Inštalácia a zapojenie tepelného čerpadla je vysoko odborná záležitosť. Už v predajnom dokumente každého tepelného čerpadla je zdôraznené, aby inštalačné práce realizoval kvalifikovaný pracovník. Toho by vám mal zabezpečiť predajca tepelného čerpadla takže my Coller Klima. Pri inštalácii bude potrebné použiť špeciálne príslušenstvo a diely, aby sa zabránilo úniku vody, zasiahnutiu elektrinou, či neskorším požiarom.

 

Ušetríte si starosti pri revíziách

Hoci je inštalácia a prvé spustenie tepelného čerpadla vysoko odbornou a náročnou záležitosťou, čo sa týka revízií a servisu, tepelné čerpadlo v porovnaní s kotlom, odľahčí majiteľa o niekoľko povinností.

Netreba riešiť nič také ako čistenie horáka, spaľovacej komory, kontrolu plynového ventilu, meranie emisií v spalinách a poteší aj fakt, že na rozdiel od plynového kotla nebude potrebná každoročná revízia komína.

 

Starostlivosť o tepelné čerpadlo sa oplatí

Mnohé starosti s tepelným čerpadlom odpadávajú, ale pre správne fungovanie je každoročný servis a revízia základom dlhoročného a bezpečného fungovania. Kontrolu aj revíziu musí realizovať certifikovaný odborník, ktorého máme, a ktorý objaví aj prípadné chyby v zárodku.

V rámci servisu a revízie realizujeme komplexné čistenie filtra, kontrolu jednotiek, tlaku, chladiva, elektrických rozvodov, ako aj celkovú diagnostiku zariadenia. Takéto preverenie funkčnosti raz ročne si tepelné čerpadlo určite zaslúži. Časová aj finančná investícia je neporovnateľne menšia, ako riešenie problémov a porúch vyplývajúcich so zanedbaného servisu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *