Návody

Do akého rodinného domu sa hodí tepelné čerpadlo?

čerpadlo do rodinneho domu

Vykurovanie na Slovensku v súčasnosti pomaličky prechádza transformáciou. Domácnosti postupne vymieňajú plynové kotly a zariadenia na fosílne palivá za ekologické alternatívy. Takou je aj moderné tepelné čerpadlo, ktoré je energeticky úsporné a takmer bezemisné. Čisto teoreticky je možné ho nainštalovať do každého rodinného domu, ale nie v každom dokáže aj efektívne fungovať.

 

Predtým, než si teda tepelné čerpadlo zaobstaráte, mali by ste sa uistiť, že vaša domácnosť spĺňa určité podmienky.

 

Tepelná izolácia a straty

 

Nehnuteľnosti so slabou tepelnou izoláciou a vysokými tepelnými stratami nie sú schopné naplno využiť potenciál čerpadla. Týka sa to ako novostavieb, tak starších domov.

 

Izolácia je potrebná aj pri používaní plynových kotlov, ale jej nedostatky viac pocítite pri čerpadlách, pretože produkujú o čosi menej tepla. Spravidla približne 35 – 40°C, v porovnaní s priemernými 60°C kotla.  Teplo produkujú pomalšie, počas dlhšieho časového rozpätia.

 

Ak je váš dom správne izolovaný, bude schopný udržať tepelnú energiu a vy si budete môcť užívať výhody lacnejšieho a navyše obnoviteľného vykurovania. Pri slabej izolácii však budete zrejme viac siahať po termostate, čo zvýši vaše účty.

 

Veľkosť nehnuteľnosti a pozemku

 

Tepelné čerpadlá vzduch-voda aj zem-voda sú inštalované na vonkajšej stene domu. Jednotka je umiestnená buď na zemi, alebo namontovaná priamo na stenu. Či tak alebo onak, na dosiahnutie maximálneho prúdenia vzduchu potrebuje priestor bez prekážok minimálne v okruhu metra a pol. Teda žiaden záhradný nábytok, stromy, kríky, múry, ploty a podobne.

 

Bez dostatočného prúdenia vzduchu sa komponenty vo vnútri kompresorovej jednotky viac zahrievajú. To môže spôsobiť poškodenie samotného systému a znižuje jeho životnosť.

 

Exteriérovej jednotke tiež neprospieva, ak sa do systému dostanú nečistoty a úlomky z prostredia, napríklad kamene, štrk či časti rastlín. Môže to mať za následok nechcené poškodenia a ešte viac nechcených a nákladných opráv.

 

Pred inštaláciou tepelného čerpadla sa teda uistite, že naňho máte dostatok priestoru.

 

Priestor v interiéri

 

Pre tepelné čerpadlo budete potrebovať vnútorné zariadenie, resp. zariadenia pri multisplit systémoch, a taktiež riadiacu jednotku. Ak chcete, aby vaše čerpadlo ohrievalo aj teplú úžitkovú vodu, budete potrebovať aj nádrž. Pre všetky tieto prvky systému je nevyhnutný priestor v interiéri.

 

Pri výbere tepelného čerpadla je potrebné zvážiť množstvo rôznych faktorov a možností a neexistuje model vhodný pre všetky domácnosti. Dobrou správou však je, že takmer každý typ rodinného domu si môže užívať celoročný energetický komfort plynúci z jeho používania. Je to však vecou trefného výberu. A s tým vám mimoriadne radi pomôžeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *