Tipy a triky

Ideálna vlhkosť vzduchu v domácnosti. Ako ju dosiahnuť?

Spánok bez chrápania, ráno plné energie, lepšia odolnosť, vyššia imunita a menej ochorení. Najviac sa v interiéri zaoberáme teplotou, ktorá však naše zdravie nemá až také dopady ako vlhkosť vzduchu. Vždy sa môžete teplejšie alebo ľahšie obliecť. No v prípade zlej vlhkosti je potrebné komplexnejšie riešenie.

 

Zdravé prostredie, zdravé telo

 

Vedeli ste, že ochranné bariéry nášho organizmu, ako sú napríklad sliznice pracujú spoľahlivo iba vtedy, ak majú vhodné podmienky? Jednou z nich je práve vlhkosť vzduchu. Pri nevhodnej vlhkosti prechádza do nášho organizmu viac zárodkov, ktoré môžu spôsobiť infekcie, pokles imunity a ochorenie.

 

Čo spôsobuje vyššia vlhkosť v interiéri?

Vyššia vlhkosť v interiéri nad 60%  prakticky vždy vedie k rastu plesní. Tento jav nastáva práve pri teplote okolo 22 stupňov Celzia, ktorý je v interiéri najčastejší. Okrem plesní sa vo vlhkom a teplom prostredí interiéru množia baktérie a roztoče.  Spolu s plesňami zvyšujú riziko alergických prejavov a astmatických záchvatov. Navyše dlhodobý pobyt vo vlhkom prostredí:

  • Oslabuje imunitný systém
  • Vedie k obranyschopnosti
  • Opakujú sa infekcie dýchacích ciest
  • Objavujú sa zápaly nosovej sliznice, prínosových dutín, spojoviek
  • Máte pocit neustále upchatého nosa
  • Môžu sa vyskytovať aj bolesti hlavy, bolesti hrdla, únava

Mnoho ľudí chodí s podobnými symptómami celý život k lekárovi, jedia lieky a rôzne preparáty, pritom by stačilo iba kúpiť si vlhkomer a upraviť vlhkosť v interiéri.

Čo spôsobuje suchý vzduch v interiéri?

 

Suchý vzduch je pre nás rovnako nezdravý ako ten vlhký, hoci prejavy na našom organizme sú odlišné. Spoločným dôsledkom je oslabenie imunity, ale medzi prejavy suchého vzduchu patrí chrápanie, či náchylnosť na suchý kašeľ a hlavne v noci. Pribúdajú respiračné infekcie a alergie. U alergikov suchý vzduch zhoršuje priebeh ochorenia. Spôsobuje aj pálenie a rezanie očí plus tvorbu chrást na nosovej sliznici.

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu?

 

Optimálna vlhkosť v interiéri by mala byť okolo 55 percent. Hranice sú však stanovené od 40 do 60 percent. V tomto rozmedzí vlhkosť ešte nášmu organizmu neškodí. Ideálne je však vlhkosť vzduchu merať vlhkomerom a následne spraviť opatrenia k tomu, aby klesla alebo stúpla.

 

Čističky vzduchu ako cesta k správnej vlhkosti

 

Pri kúpe čističky vzduchu je vhodné poznať vlhkosť vo vašom byte. Vtedy sa totiž môžete rozhodnúť napríklad aj pre čističku vzduchu, ktorá dokáže vzduch zvlhčiť na požadované hladiny a zlepšíte si zdravie. Nielenže budete mať vzduch čistejší, ale aj v správnej vlhkosti. To pre zdravie spraví často omnoho viac a za menej peňazí ako vitamíny z lekárne. Zdravé prostredie totiž podporuje zdravú imunitu a tá je najsilnejšou zbraňou proti ochoreniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *