Novinky a zaujímavosti

Vráťte mi čistý vzduch!

Plačete denne. Hlien sa stáva verným priateľom. Servítok je stále menej a dokonca to bolo také zlé, že ste sa v pohode znížili k toaletnému papieru. Ani ste nemrkli. Už ste pomaly ako Dostojevského hrdina, ktorý sa nebojí trpieť a znášať všetko zlo sveta. Ďalšou fázou je  začínajúca paranoja. “Vypustil niekto škodlivo-toxické látky, a preto mi je takto zle? Skúša niečo americká vláda? Alebo ruská? Preto ten kašel? Na oblohe sú opäť biele čiary po lietadlách. Kde je môj toaletný papier?” Zúfalo sa rozhliadate a zaslzená bežíte zabedniť okná.

Doktor v Horných Ondrochovciach mávol rukou, vraj je to “len” alergia. Suseda Anna-Mária horekuje, že za jej mladých čias nič také nebolo a isto ste si to len vymysleli. Povedomé?

Alergiami trpí až 40% Slovákov, a ak sa teda cítite so svojím problémom sám ako kôl v plote – ste na omyle. Vyskúšali ste už všetky doporučované rady ako vyhodiť všetko roztomilé plyšové, všetko látkové čo leží (koberce), visí (záclony, závesy), či všetko, čo má v sebe – na sebe perie a chlpy, ako páperové paplóny, králik v klietke, chlpatý muž – (nie, muža si môžete pokojne ponechať), a stále je vám ťažko na duši a na tele? Nuž treba skúsiť ďalšieho svalnatého ozbrojeného bojovníka menom čistička vzduchu.

Si to, čo dýchaš?

Vzduch v panelákoch je mnohokrát viac znečistený než vzduch vonku. Dennodenne sme vystavení dýchaniu prachových častíc, dráždivých látok, tabakových dymov a plynov a aj preto je čistička vzduchu vhodná nie len pre alergikov. Na trhu je obrovské množstvo rôznych značiek čističiek vzduchu a je pravdepodobne len na vašom zdravom rozume, ktorú si vyberiete ako posilu svojej nezávadnej domácnosti. Aby čistička správne fungovala, množstvo prefiltrovaného vzduchu by malo minimálne 2-3x prevyšovať objem miestnosti, v ktorej prečisťuje vzduch, pričom pri alergikoch a astmatikoch by mal byť vzduchový výkon 4x väčší, než je objem miestnosti.

Na čo by sme  pri čističke mali myslieť a…nemyslíme:

  • najprv sa treba postarať o čisté prostredie (vyššie spomínané), a až potom riešiť čističku,

  • pri zapnutej čističke neotvárame okná, dvere – slúži primárne na čistenie vzduchu v jednej miestnosti (sú samozrejme aj vyššie cenové ekvivalenty na rozšírené možnosti),

  • kupujeme si čističku, ktorá zároveň slúži aj ako zvlhčovač vzduchu, prípadne ionizátor,

  • snažíme sa vyhýbať ozónovým čističkám, ktoré môžu byť pre alergikov škodlivé,

  • žiadna čistička vám nevytiahne roztoče z matracov, paplónov a iných.

  • o čističku sa treba starať a každého pol roka (alebo podľa typu) filtre vymieňať.

Pre zhrnutie čistička vzduchu patrí medzi veľmi pragmatické produkty, pre alergikov je priam nevyhnutnosťou. Ak jeden z rodičov trpí alergiami je až 40% šanca, že aj potomok bude trpieť podobnými ťažkosťami. Alergie si nevyberáme, no musíme eliminovať ťažkosti, únavu, zmeny nálad, depresie, ktoré boli preukázateľne spôsobené aj alergiami. Ak sme teda poslúchli všetky rady pre alergikov a liekom sa snažíme vyhýbať, čistička je vhodným nástrojom na boj proti alergénom. Pre ďalšie otázky, informácie, či dotazy kontaktujte tým www.collerklima.sk ktorý vám ich rád zodpovie a ochotne poradí.