Tipy a triky

Kedy je najvyšší čas vymeniť klimatizáciu za novú?

klimatizacia v byte

Klimatizácia do bytu či domu je perfektným riešením, ako sa počas horúcich letných dní schladiť. S rastúcimi priemernými teplotami je čoraz náročnejšie vytvoriť v interiéri také prostredie, v ktorom človek môže komfortne odpočívať či fungovať. Dopyt po klimatizáciách teda z roka na rok rastie. A to nielen u nových majiteľov, ale aj u tých, ktorých zariadenie je na konci svojej životnosti. Viete, kedy je najvyšší čas vymeniť klimatizáciu za novú?

1. Máte ju už viac ako 10-15 rokov

Priemerná životnosť modernej klimatizácie do domu či bytu je 10 – 15 rokov. Samozrejme, závisí to od mnohých faktorov – najmä frekvencie a spôsobu používania. Za predpokladu, že sa o ňu poctivo staráte a nezanedbávate údržbu a čistenie klimatizácie, môže byť aj dlhšia.

Ako každé zariadenie, aj klimatizačné jednotky majú svoju životnosť. Najmä ku jej koncu sa zvyšuje šanca na vznik rôznych porúch a znižuje efektivita. Je to prirodzený dôsledok starnutia súčiastok a materiálu, ktorému čelia spotrebiče všetkých kategórií.

Ak je vaša jednotka desať a viac rokov stará, zvážte namiesto opráv jej výmenu. Samozrejme, ide o vyššiu jednorazovú investíciu, ktorá sa však vráti v podobe nižších prevádzkových nákladov. 

V prípade, že vaše účty za energie stúpajú a v spôsobe, akým klimatizáciu používate, nenastali žiadne zmeny, je to signál, že systém už nie je taký efektívny, ako by mal byť. Ďalším varovným znakom je frekvencia, s akou nechávate jednotku opravovať. Ak stúpa, je čas na zmenu.

2. Častejšie sa kazí

Vráťme sa ešte k predošlému bodu.

Ak absolvujete každoročný servis klimatizácie od kvalifikovaných technikov, vaše zariadenie by nemalo mať počas leta poruchy. Mnoho bežných problémov je spôsobených nedostatočnou údržbou a čistením. Technici sú tiež trénovaní preventívne rozpoznať a opraviť akékoľvek nedostatky ešte predtým, že vypuknú alebo sa zhoršia.

Ak má vaša klimatizácia časté poruchy napriek pravidelnej údržbe, môže za to spravidla jej vek. Možno nebudete potrebovať výmenu zariadenia okamžite, ale mali by ste sa na ňu začať pripravovať pre prípad, že by vaša jednotka jednoducho prestala fungovať. 

Časté poruchy znamenajú aj časté opravy a náklady na tieto úkony pocíti aj rodinný či osobný rozpočet. V určitom bode môže byť teda ekonomickejšie kúpiť si novú klimatizáciu, než míňať prostriedky na opakovaný servis. Najmä v prípadoch, kedy už zariadenie nie je v záruke.

3. Je prašná a hlučná

Častá prítomnosť prachu vo vašej domácnosti je znakom toho, že v rozvodoch klimatizačnej jednotky je problém s tesnením. Tieto komplikácie navyše znižujú účinnosť systému, čo zvyšuje prevádzkové náklady. Problém s hlukom zasa môže signalizovať ďalšie poruchy na „črevách“ zariadenia, napríklad na kompresore, výmenníku, motore či cievkach. 

Platí, že ak sú tieto problémy chronické a vracajú sa aj po tom, čo ich kvalifikovaný technik vyrieši, tak s najväčšou pravdepodobnosťou už oprava nie je tou správnou cestou. V takomto prípade je rozumnejšie zvážiť kúpu novej klimatizácie do bytu či domu.

4. V domácnosti rastie vlhkosť

Klimatizácia v dome či byte odstraňuje vlhkosť zo vzduchu. Keď jednotka funguje optimálne, udržiava konštantnú teplotu v celej domácnosti a zároveň bráni tvorbe pár a vlahy. Ak napriek jej používaniu stúpa vlhkosť v interiéri, je to znak toho, že klimatizácia nefunguje efektívne. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to odráža aj na vyšších prevádzkových nákladoch.

Jednou z príčin je neefektívne fungujúci výparník, resp. jeho cievky. Ak zamrznú, klimatizačná jednotka nedokáže ochladzovať vzduch a efektívne znižovať interiérovú vlhkosť. Ak sa to deje opakovane, aj po servisných zásahoch, ekonomickejšie vyjde výmena zariadenia. 

Pamätajte, ak nepomáha pravidelné čistenie klimatizácie či servis, je rozumné dvakrát zvážiť, či sa vám oplatí opakovane míňať prostriedky na opravu. Kupujete si nimi totiž len malé množstvo času dovtedy, kým sa problém vráti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *