Návody

Ako predĺžiť životnosť vašej klimatizácie?

Moderné klimatizácie sú navrhnuté tak, aby pri rozumnom používaní vydržali aj 10 a viac rokov. Práve časť o racionálnom používaní je v celom ich životnom cykle najdôležitejšia. Ak sa totiž o zariadenie patrične staráte, udržiavate, čistíte ho a zbytočne ho nepreťažujte, odmenou vám bude nielen efektivita, ale aj dlhá životnosť. Ako ju čo najviac predĺžiť?

 

Údržba je alfou a omegou

 

Pravidelná údržba klimatizácie je rutinou, ktorú v žiadnom prípade nesmiete zanedbávať. Čo všetko zahŕňa?

 

V prvom rade je to čistenie filtrov. Predovšetkým počas sezóny by ste ho mali absolvovať aj každé dva týždne. Mimo nej postačí aj raz mesačne. To však nie je všetko. Za času na čas je potrebná aj kompletná výmena filtrov – minimálne pred začiatkom sezóny a po jej skončení.

 

Samozrejmosťou je aj čistenie vnútornej jednotky klimatizácie od prachu a podobných nánosov. 

 

Tieto dve aktivity zvládnete aj svojpomocne – snáď okrem celkovej výmeny filtrov – no pravidelná údržba má tiež zložitejší aspekt. Kontrola elektroinštalácií, kompresora, odtokovej vane, chladiva a podobne. Toto všetko by malo prebiehať v réžii servisného technika, ktorého ku svojej klimatizácii volajte minimálne raz ročne.

 

Dôležité je aj umiestnenie

 

Na životnosť klimatizácie má tiež vplyv aj jej umiestnenie. Myslite na to už predtým, než si ju dáte v domácnosti namontovať.

 

Zhruba v okruhu jeden a pol metra od vnútornej jednotky by nemal byť žiaden nábytok, ktorý by bránil toku vzduchu. Klimatizáciu umiestnite čo najďalej od ostatných elektrospotrebičov, ale aj od lámp a svietidiel, ktoré produkujú teplo. Zbytočne ju totiž ohrievajú, čo znamená, že na svoju prevádzku musí spotrebovať viac elektrickej energie.

 

V neposlednom rade myslite tiež na to, že klimatizácia by nemala byť umiestnená na slnečnom mieste. Platí totiž to isté, čo pri predošlom odporúčaní. Ak na klímu praží slnko, na optimálny chod potrebuje viac elektriny, čo sa prejaví na zníženej efektivite a vyšších účtoch. Samozrejme, aj na znížení životnosti.

 

Klimatizáciu zbytočne nepreťažujte

 

Klimatizácia by mala bežať iba dovtedy, kým miestnosť nevychladí na požadovanú teplotu. Aj to iba v prípade, že v danej miestnosti niekto trávi čas. Je totiž zbytočné, neekologické a energeticky neefektívne, aby taká klimatizácia bežala celý čas, keď ste mimo domu.

 

Môžete ju zapnúť, kým si odbehnete do obchodu, či k susedovi. V takom prípade sa vrátite do príjemne vychladeného interiéru. Ale aby bežala napríklad hodinu, keď nikto nie je v miestnosti? To určite nie.

 

Pamätajte aj na to, že z hľadiska zdravia a úspory by nemala teplota medzi interiérom a exteriérom byť väčšia než šesť až sedem stupňov. Ak totiž nastavíte chladenie na príliš nízku teplotu v porovnaní s tou vonkajšou, klimatizácia musí pracovať nadčas. To postupne znižuje jej životnosť. Nehovoriac o tom, že po následnom prechode do teplého prostredia môže váš organizmus zažiť šok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *