Tipy a triky

Klimatizácia v staršom dome. Oplatí sa alebo nie?

Mnoho ľudí v starších domoch váha, či sa im oplatí kúpiť klimatizáciu. Odpoveď je jednoduchá. Aj v starom dome ide o vhodné riešenie. A to dokonca z viacerých dôvodov, ako je len chladenie.

 

Letá sú stále teplejšie

Pravdou je, že staré domy majú podstatne hrubšie múry, ako moderné stavby. Lenže hrúbka už dnes tak veľa neznamená. Pretože kvalitná izolácia dokáže udržať teplotu mimo interiér. Dnes už teda rozdiel medzi starým domom s vysokými stropmi a hrubými múrmi nie je tak zásadný, čo sa týka prestupu teploty. Navyše staré domy majú tiež presklené súčasti a orientáciu na juh, kde vie slnko poriadne udrieť. Starý dom preto nie je záruka toho, že v ňom prežijete miernejšie horúčavy. Navyše ani prípadnej rekonštrukcii nainštalovaná klimatizácia vadiť nebude. Pri zásadných úpravách sa dá ľahko odinštalovať a opätovne namontovať. 

 

Starému domu pomôže bojovať s vlhkosťou

Výhodou klimatizácie v starých domoch je, že okrem chladenia vzduch v miestnosti automaticky aj vysušuje. Staré domy pritom majú často problémy s vlhkosťou a preto klimatizácia nielenže nie je zbytočná, ale pomôže bojovať s vlhkým vzduchom. Zníženie vlhkosti pritom prospieva zdraviu. Pri vysokej vlhkosti sa množí viac plesní, ktoré oslabujú imunitný systém a spôsobujú problémy s dýchaním. 

 

Prečistia vzduch v dome

Ďalším problémom starých domov je takzvaný „ťažký vzduch“. Ten je spôsobený zvýšeným počtom prachových častíc v priestore. Tu môže pomôcť ako klimatizácia, tak napríklad aj čistička vzduchu. Prípadne kombinácia klimatizácie s výkonnými filtrami, ktoré dokážu vzduch prečistiť. Klimatizácie dnes vedia napríklad pomocou modernej technológie eliminovať aj vírusy a baktérie. Klimatizácia sa tak stáva nástrojom zdravšieho bývania a bývať zdravšie sa oplatí aj v staršom dome.

 

Ideálne pre alergika

Ak bývate vo veľkom starom dome a rozhodujete sa, kde umiestniť klimatizáciu, tak ideálna voľba je tam, kde sa najviac zdržiava človek s alergiou. Napríklad v detskej izbe alebo spálni. Ak máte doma alergikov viac, riešením môže byť aj technológia multisplit, teda viacero vnútorných jednotiek. Klimatizácie totiž vzduch vedia nielen ochladiť, ale ho zbavia aj peľových častíc.

 

Rýchle prikúrenie

Počas horúceho leta bude na nevydržanie teplo aj v starom dome. Počas ďalších mesiacov v roku však staré stavby zápasia práve s vyššou mierou chladu. V tomto prípade nastupuje na scénu opäť klimatizácia. Dokáže veľmi rýchlo a efektívne zvýšiť teplotu vzduchu bez toho, aby bolo potrebné zapínať centrálne kúrenie. Vďaka tomu klimatizácia vytvorí pocit tepla rýchlejšie a lacnejšie ako klasické vykurovanie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *