Tipy a triky

Kombinácia klimatizácie a tepelného čerpadla. V čom sú výhody?

Jednou vetou by sa dalo povedať, že je vždy praktickejšie mať jedno zariadenie namiesto dvoch. To však nie je jediná ani hlavná výhoda, ktorá sa prejaví v tom, ak si vyberiete tepelné čerpadlo s podporou kúrenia aj chladenia. 

 

Menej kruté zimy, ale horúcejšie letá

 

Klíma na Slovensku sa už niekoľko rokov presúva k južnejším krajinám. To znamená na jednej strane miernejšie zimy. Nie však tak mierne, ako majú napríklad v Taliansku, že v domoch nevyužívajú kúrenie. Súčasne máme aj horúcejšie letá, ktoré si vyžadujú chladenie. Vysoké teploty sú nebezpečné, pre starších ľudí aj pre deti. Odpoveď na tento posun je kombinácia kúrenia aj chladenia pomocou tepelného čerpadla. Dostávate efektívny zdroj ohrevu teplej vody a kúrenia. Zároveň počas leta dokážete efektívne a lacno znížiť teplotu v interiéri.

 

Ušetríte peniaze, ale nie komfort

 

Podľa prepočtov sa investíciou do tepelného čerpadla s možnosťou chladenia, dokáže znížiť celková investícia do systémov chladenia a vykurovania až o polovicu. A to sa týka aj prevádzkových a servisných nákladov, pretože obhospodarovať jedno zariadenie je omnoho menej náročné na čas aj financie. Navyše tepelné čerpadlo poskytuje dostatočné kúrenie počas slovenských zím aj ochladenie počas leta.

 

Aktívne chladenie tepelným čerpadlom

 

S tepelným čerpadlom na vykurovanie domu či bytu, využíva najviac ľudí aktívne chladenie. Stenové alebo stropné vykurovanie sa môže veľmi efektívne pomocou tepelného čerpadla premeniť na chladenie. A to bez ďalších investícií. Jednoducho len necháte chladnú vodu prúdiť systémom. Okamžite pocítite, ako sa počas horúcich dní budete cítiť príjemne aj bez klimatizácie. Výhodou je veľká plocha stenového a stropného kúrenia, ktorá tato poslúži na odovzdávanie chladu. 

 

Spojenie s fancoil jednotkami

Výhody tepelného čerpadla na kúrenie a ohrev teplej vody sú nepopierateľné. No čoraz viac sa využíva tepelné čerpadlo aj na chladenie. Ak nestačí aktívny spôsob chladenia, ďalšou možnosťou je pripojiť tepelné čerpadlo s jednotkami fancoil, vďaka ktorým získate prakticky výhody plnohodnotnej klimatizácie. Tie vyzerajú podobne ako klasické klimatizačné jednotky a ventilátorom vháňajú chladný vzduch do priestoru. Avšak pri využívaní fancoil jednotiek je nutné, rovnako ako pri klimatizácii, zabezpečiť odvod vzniknutého kondenzu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *