Návody

Kvalita vzduchu v kancelárskych priestoroch a domoch. Ako dbať na zdravie a pohodu?

Štatistiky hovoria, že v interiéri trávime až 90 % svojho života. Znie to neuveriteľne, ale v exteriéri trávime skutočne mizivú časť našich dní. Preto omnoho väčší dopad ako vonkajšie prostredie má na naše zdravie vnútorná klíma.

 

Vzduch v interiéri je iný ako vonku

 

Nie že by nezáležalo na životnom prostredí v akom žijeme, ale na kvalitu a zdravie má omnoho zásadnejší vplyv kvalita vnútorného vzduchu, ako toho vonku. Pretože často pracujeme v interiéri, cvičíme v interiéri, spíme a aj trávime voľný čas. Dokonca aj na cestovanie obvykle využívame auto, takže opäť interiér. Ak sa preto zameriate na zlepšenie kvality vzduchu vo vnútri, budete zdravší.

 

Základom je správna vlhkosť

 

Tá je alfa a omega, od ktorej sa odvíja celá porcia zdravia. Stačí vlhkomer za pár eur, aby ste zistili, či máte správnu vlhkosť. Ideálna je 40 – 60 %. Príliš suchý vzduch je dokonalý pre vírenie prachu, peľov, vysúša sliznice aj pokožku. Vo vyššej vlhkosti zas vznikajú plesne, produkujú spóry a prostredie sa stáva nezdravým.

 

Pomocou môžu byť vápenaté omietky, ktoré dokážu regulovať vlhkosť. Pri vysokej ju pohltiť, pri suchom vzduchu ju dokážu vydať zo seba. Výraznou pomocou  regulácii vlhkosti môže byť samozrejme aj zvlhčovač vzduchu alebo klimatizácia so zvlhčovačom vzduchu.

 

Menej prachu a alergénov

 

Interiér je prirodzene potrebné vetrať a zaručiť tak obmenu vzduchu. S vetraním sa však do miestnosti nedostáva len kyslík, ale aj prach, pele a rôznorodé alergény. Preto ak máte napríklad doma alergika, ale nemáte dostatočne vyčistený vzduch v interiéri, tak môže trpieť rovnakými prejavmi ako vonku. Pretože čiastočky peľu, prachu a roztočov stále víria prostredím. Na to je ideálne využiť čističky vzduchu, ktoré po vyvetraní vychytajú rozvírené čiastočky v ovzduší a vám sa bude dýchať lepšie.

 

Klimatizácia nemusí len chladiť

 

Pre pracovný výkon je ideálna teplota do 25 stupňov Celzia. Preto je potrebné aj v kancelárii, alebo napríklad v domácom prostredí home office dbať na vhodnú teplotu vnútorného prostredia. Počas leta sa o slovo hlási prirodzene klimatizácia. Je však dôležité vedieť, že klimatizácia nie je investícia do luxusu, ale do zdravia.

 

Do práce sa určite hodí taká, ktorá zabráni priamemu smerovaniu chladného vzduchu na pokožku človeka. Vyhnete sa tak ochoreniam. Ak pritom stavíte aj na klimatizáciu s čističkou alebo systémom flash streamer, získate aj čističku a ochranu pred vírusmi a baktériami v jednom. Vzduch potom budete mať nielen príjemne chladný, ale aj omnoho zdravší.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *