Novinky a zaujímavosti

Naozaj šetrí používanie tepelného čerpadla životné prostredie?

Funkčný princíp tepelného čerpadla je jasný. Získava tepelnú energiu z prostredia (vody, vzduchu, zeme) a po ohriatí či ochladení ju vnáša do interiérov, čím nám poskytuje komfort. Často sa skloňuje ako ekologické zariadenie, je to ale naozaj tak?

V tomto článku sme pre vás zhrnuli, aký má používanie tepelných čerpadiel Daikin vplyv na životné prostredie.

Princíp tepelného čerpadla je sám o sebe ekonomický 

Tepelné čerpadlo sa pomaly ale isto stáva voľbou číslo jeden pre trvalo udržateľný komfort. Spoľahlivo pomáha v obytných, mestských aj komerčných interiéroch na celom svete vykurovať a chladiť priestory a zároveň znižovať spotrebu a náklady na energiu. Čo je dôležité pre životné prostredie je fakt, že ich používanie zanecháva minimálnu uhlíkovú stopu. To v konečnom dôsledku pomáha znižovať globálny vplyv skleníkových plynov.

Tepelné čerpadlo je systém, ktorý zabezpečuje teplo pre váš domov alebo budovu podobne ako pec alebo kotol, ale bez akéhokoľvek spaľovania paliva. Tieto zariadenia pracujú prostredníctvom rovnakého prenosu tepla a do značnej miery aj rovnakým spôsobom, ako klimatizácie. Tie používajú chladiaci systém s uzavretým okruhom na prívod chladného vzduchu a odvádzanie tepla z vnútorného priestoru a jeho uvoľňovanie mimo budovy, čím dochádza k zníženiu interiérovej teploty. 

Tepelné čerpadlá jednoducho obrátia tok tepla (takzvaný reverzný chod), odoberú ho z exteriéru a uvoľnia ho vo vnútri budovy, spravidla po ohriatí, na čo sa používa elektrická energia. Tieto zariadenia sú však využiteľné, predovšetkým v domácnostiach, aj iným spôsobom. Mnoho vlastníkov používa tepelné čerpadlo na ohrev vody. Ide o čoraz žiadanejšiu funkciu. 

Aj pri nižších exteriérových teplotách sú moderné zariadenia stále schopné zachytávať termálnu energiu a využívať ju na ohrev interiéru či vody. Tepelné čerpadlá Daikin sú reverzibilné a všestranné, čiže dokážu poskytovať chladenie alebo vykurovanie podľa sezónnej potreby. To však nie je ich najväčšia výhoda. Ta spočíva v tom, že prenesú a využijú až trikrát viac termálnej energie, ako spotrebujú elektrickej.

Prenos tepla je vo svojej podstate energeticky účinnejší ako výroba tepla. Aj preto tepelné čerpadlá spotrebujú oveľa menej energie ako plynové kotle či pece. Tým sú nepochybne ekonomické, ale aj ekologické.

Aká je budúcnosť tepelných čerpadiel?

Environmentálne výhody tepelných čerpadiel Daikin sú jasné a spotrebitelia si to začínajú všímať. Svet sa pomaly ale isto presúva k udržateľnejšiemu mysleniu. Prvým krokom je zmena v našich domácnostiach. 

Hoci technológia tepelných čerpadiel nie je nová, za posledných 20 rokov došlo v tejto oblasti k mimoriadnemu pokroku. Ten umožňuje ich použitie aj v chladnejších klimatických podmienkach a zvyšuje ich, už aj tak vysokú, celkovú energetickú účinnosť. Stále viac spotrebiteľov a podnikov zvažuje ekologické spôsoby vykurovania a chladenia domov a iných budov. Práve tepelné čerpadlá sa v tejto oblasti javia ako spoľahlivá cesta vpred. Aj vďaka tomuto nekončiacemu technologickému pokroku. 

Svet sa zameriava na znižovanie emisií skleníkových plynov a tepelné čerpadlá sú riešením, ktoré pomáha uspokojiť tento dopyt po udržateľnejšom ohreve interiérov a vody. 

Dobrou správou je, že tepelné čerpadlá sú čoraz rozšírenejšie. V roku 2020 bolo na svete nainštalovaných takmer 180 miliónov zariadení. Tento segment rastie stabilne zhruba o 10% ročne a očakávame, že takto bude pokračovať trend aj v budúcnosti. Najmä z toho dôvodu, že už aj vlády a hlavy štátov si uvedomili, že udržateľnosť je jedným zo spôsobov, ako znížiť negatívny vplyv činnosti človeka na našu planétu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *