Tepelné čerpadlá patria rozhodne k zdrojom ohrevu a vykurovania budúcnosti. Ako všetky novinky ich používanie však sprevádza mnoho mýtov. Tie možno pripísať na vrub malej informovanosti, alebo nesprávnemu použitiu tepelného čerpadla. Pozrime sa však pravde do očí.
Mnoho ľudí stále odradí od investície do tepelného čerpadla obstarávacia cena. Pravdou je, že vstupné náklady sú vyššie, ak ich porovnávame napríklad s klasickým plynovým kotlom. V prípade vykurovania však nie je vhodné porovnávať len vstupné, ale hlavne prevádzkové náklady. Dobre nainštalované tepelné čerpadlo výrazne znižuje náklady na vykurovanie. To znamená, že na úspore energie má najrýchlejšiu návratnosť, ktorá sa začína už na piatich rokoch. Takže vyššia vstupná investícia sa rýchlo vráti a ako rastú ceny energií o to viac každým rokom vďaka nemu usporíte.
Ide o mýtus z minulosti. Pretože je pravdou, že prvé tepelné čerpadlá boli skutočne hlučné a kompresor neraz presahoval hluk aj 70 decibelov. Lenže dnes sa už doba posunula a pripisovať moderným tepelným čerpadlám hlučnosť je omyl. Je to akoby sme moderné počítače chceli porovnávať s tými pred desiatkami rokov. V súčasnosti sa hluk tepelných čerpadiel pohybuje niečo cez 35 decibelov, takže ani nebudete vedieť, že ho máte.
Príliš vysoká investícia len na vykurovanie. Ale tepelné čerpadlo je možné využiť počas celého roka. Výhodou je, že stačí prepnúť režim a tepelným čerpadlom môžete pohodlne chladiť miestnosti aj počas leta. To znamená, že nielenže máte najúspornejšie vykurovanie na trhu, ale využiť ho môžete aj namiesto klimatizácie. Financie tak sporíte dvakrát.
Klimatické pásma sa posúvajú a ani na Slovensku už zimy nie sú extra mrazivé a vyhliadky sú rovnako smerom k otepľovaniu. Avšak tepelné čerpadlo pracuje stále efektívne aj pri mrazoch pod –20 stupňov Celzia. Navyše efektivita tepelného čerpadla sa posúva stále viac dopredu a už neplatí, čo platilo pred 15 rokmi. O efektivite tepelného čerpadla hovorí aj fakt, že prvé na svete skonštruoval Slovák Aurel Stodola v roku 1928 a to v Liptovskom Mikuláši, kde zimy boli v tom čase kruté ako remeň.
Toto je pravda aj nepravda. Poznáme tri typy tepelných čerpadiel. Také, ktoré získavajú energiu na ohrev z podzemnej vody. Tie je skutočne možné použiť len tma, kde je dostatok podzemnej vody a je možné vykonať špecializované vrty. Navyše potrebujete povolenie. Na geotermálne vrty potrebujete viac priestoru, ale na tepelné čerpadlo na báze získavania teploty zo vzduchu nepotrebujete prakticky nič viac ako na inštaláciu klimatizácie. Využiť ho tak môžete naozaj v každom rodinnom dome.