Tipy a triky

Prečo je kúrenie klimatizáciou výhodné a kde ho najviac oceníte?

Klimatizacia Daikin na oranzovom podklade

Klimatizácia sa roky prezentovala hlavne ako letný spoločník, ktorá pomohla uľaviť od horúčav. Karta sa však obracia a moderné klimatizácie už nie sú len jednostranne zamerané na chladenie. Práve naopak, veľmi dobre poslúžia aj ako spoľahlivé vykurovacie jednotky.

 

Výhody celoročne

 

Klimatizácia v lete chladí a v zime, či na jeseň dokáže veľmi efektívne a rýchlo vyhriať priestory. V princípe rovnako rýchlo ako v lete chladí, tak rýchlo aj v chladných dňoch vzduch v interiéri zahrieva. To platí až do teploty – 25 stupňov Celzia. Na pomery bežnej slovenskej zimy je teda funkčná celoročne

 

Prečo je kúrenie klimatizáciou výhodné

 

Pri vykurovaní pomocou klimatizácie sa zariadenie vlastne mení na tepelné čerpadlo, ktoré pracuje na báze vzduch – vzduch. Klimatizácia vám síce nezabezpečí ohrev teplej vody, ale dokáže z vonkajšieho vzduchu vytiahnuť teplo, vďaka čomu spotrebuje menej energie ako bežné kúrenie na rovnaký tepelný výkon. V porovnaní s vykurovaním plynovým kotlom je úspora na nákladoch až 50 %. Priemerne klimatizácia poskytne až trojnásobný výkon pri rovnakej spotrebe energie ako bežné vykurovacie zariadenia.

 

Kde ju najviac oceníte?

 

Vykurovanie klimatizáciou napríklad v byte alebo dome nie je úplne štandardné riešenie. Aj vzhľadom na to, že klimatizácie sú dimenzované len na určité priestory, ktoré majú vychladiť alebo dokážu vykúriť. Avšak klimatizáciu oceníte počas chladných dní jesene, kedy si spravíte príjemne teplo napríklad večer v obývačke. Bez toho, aby ste museli spúšťať celý vykurovací systém domu

 

Veľkou výhodou je aj rýchlosť, pretože teplo v tomto prípade nie je šírené sálaním, ako pri podlahovom či radiátorovom vykurovaní, ale horúcim vzduchom na báze fénu. Preto sa vzduch ohreje omnoho skôr a na príjemnú teplotu prakticky nemusíte čakať.

 

Ideálna do horskej chaty

 

Ako sa vám klimatizácia počas leta osvedčí na chate či chalupe na chladenie, jej prínos oceníte aj preto, že nemusíte riešiť iný zdroj tepla. Postačí vám prietokový ohrievač na vodu a priestor vykúrite klimatizáciou. Ide o lacné, efektívne a úsporné riešenie. Navyše moderné klimatizácie je možné ovládať aj cez WiFi, takže príjemné teplé prostredia vám môže čakať už keď otvoríte pri príchode dvere. A tieto pocity sú skutočne na nezaplatenie.

 

Proti zamrznutiu

 

Problémom chatiek a chalúp je často aj temperovanie objektu. Aj to zvládnu moderné klimatizácie. Nemusíte priestor vykúriť, ale klimatizácie dokážu zabezpečiť celozimné temperovanie, aby sa v priestore udržala teplota nad bodom mrazu. Vďaka tomu sa vyhnete na stavbe mnohým problémom. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *