Novostavby vyhovujúce európskym štandardom sa dnes už stavajú prakticky ako pasívne domy. S minimálnymi nákladmi na energiu a zatepľovanie sa vyzdvihuje ako to najlepšie, čo môžete pre svoj dom, svoju rodinu a svoj rozpočet urobiť. Avšak v realite je situácia o niečo zložitejšia.
Moderné domy a novostavby sú dnes prakticky hermeticky zateplené. Kvalitné materiály a izolácie však zabraňujú prirodzenej výmene vzduchu. Prvotná predstava o minimálnych nákladoch sa však nestretáva s realitou, keďže v dome je nutné intenzívne vetrať. Výmena vzduchu je nutná a musí byť prirodzená. A to aj v zateplených novostavbách.
Novostavby sú dnes prakticky tak dokonale utesnené, že malé vetranie nutne vedie ku kumulácii pary v interiéri a vzniku nadmernej vlhkosti. Následne sa objavuje rozšírenie plesní a mikroorganizmov. Pravidelné vetranie je v takomto prípade nutnosťou a počas zimy sa následne stráca aj výhoda dokonalého tesnenia.
Za rekuperáciu môžeme považovať riadené vetranie a výmenu vzduchu bez toho, aby bolo potrebné vetranie oknami. Vonkajší čerstvý vzduch prechádza cez rekuperačný výmenník vo vnútri vzduchotechnickej jednotky. Z druhej strany do nej vstupuje teplý odpadný vzduch z domu. Tu prichádza k výmene teploty bez kontaktu oboch vzduchov. Následne ohriaty čerstvý vzduch vstupuje do interiéru. Je tak zabezpečené dokonalé vetranie a prílev čerstvého vzduchu. Zároveň odvádzanie pár a pachov, pričom prakticky nedochádza k zmenám teploty v interiéri. Dnešné rekuperačné výmenníky totiž dosahujú vysoký účinok odovzdávania tepla a to až 90%!
Rekuperácia je skvelým riešením pre každú novostavbu, ktorá chce skutočne ušetriť za vykurovanie a pritom bude rodina žiť v zdravom a sviežom vzduchu. Rekuperácia zabezpečí pravidelnú výmenu vnútorného a vonkajšieho vzduchu bez nutnosti iného vetrania. Je tak najlepšou alternatívou pre moderné a energeticky úsporné bývanie.
Ani rekuperácia nemá len výhody. Za nevýhody rekuperácie v novostavbe možno pokladať vyššie obstarávacie náklady. Tie sa vám však v priebehu rokov vrátia.
Zároveň treba myslieť na údržbu filtrov. Ak je filter príliš zanesený, ventilátory sa snažia vzduch tlačiť, ale prach na filtroch im v tom bráni. Následne sa prach prirodzene dostane vzduchotechnikou do celého domu. Preto je vhodné pravidelne čistiť filtre, aby rozvody bezpečne fungovali.
Na rekuperáciu je zároveň nutné pamätať už pri stavbe domu. Rozvody vzduchu musia byť vedené v časti konštrukcie, ktorá má podobnú teplotu ako interiér. Často sa na to zabúda.
Rekuperácia síce potrebuje vyššiu starostlivosť, ako otvorenie okna pri vyvetraní, ale za komfort, ktorý ponúka to rozhodne stojí.