Návody

Tepelné čerpadlá v starších domoch: Siahnuť po nich pri rekonštrukcii?

V súčasnej dobe predstavuje tepelné čerpadlo jednu z najvýhodnejších možností vykurovania. Pri novostavbách málokto premýšľa nad iným riešením, no pri staršom dome, ktorý prebieha rekonštrukciou, si mnoho majiteľov kladie otázku, či do tepelného čerpadla investovať a čo im to v konečnom dôsledku prinesie.

Obmedzte straty objektu

Tepelné čerpadlo je síce výhodné, ale radí sa k nízkoteplotným vykurovacím systémom. To znamená, že pre staré domy, ktoré sú zvyknuté napríklad na tuhé palivo, môže byť vykurovanie bežným tepelným čerpadlom nedostatočné. Preto ako prvé bude potrebné zistiť, ako je možné znížiť teplotné straty samotnej stavby.

Vykalkulujte teplotné straty

Pred rozhodnutím staviť na tepelné čerpadlo je základom vypočítať tepelné straty objektu, ktoré určujú potrebný výkon zariadenia. Pred rozhodnutím o vhodnosti umiestnenia tepelného čerpadla do staršieho domu si rovnako zistite reálnu spotrebu tepla.

Vhodné býva vykonať energetický audit, ktorý odhalí miesta, kadiaľ teplo z domu uniká. Pred zaobstaraním tepelného čerpadla je dôležité tieto defekty odstrániť a objekt zároveň kvalitne zatepliť. Vďaka tomu sa zníži tepelná strata budovy a nie je nutná investícia do vysoko výkonného zariadenia.

Ak dom nie je zateplený, je možná inštalácia vysokoteplotného tepelného čerpadla. Tá je však spojená nielen s vysokými obstarávacími nákladmi, ale aj s nákladnou prevádzkou. Preto je lepšie hľadať iné riešenie.

Ideálne je bivalentné (hybridné) vykurovanie

V starších domoch sa tepelné čerpadlo oplatí aj v prípade, že prejdete na bivalentný zdroj vykurovania. To znamená zlúčenie tepelného čerpadla s klasickým vykurovacím systémom.  V praxi sa starý vykurovací systém sa stane akoby záložným zdrojom.

V praxi to znamená, že ak teplota klesne pod určitú hodnotu a je nutné ohriať vykurovaciu sústavu na viac ako 55 °C, dôjde k odpojeniu tepelného čerpadla a zapojenie druhého zdroja.

Takáto situácia v našich zemepisných šírkach nastáva zvyčajne len niekoľkokrát v roku, preto sa celkové prevádzkové náklady len nepatrne navýšia. Pri využití pôvodného kotla tak zostávajú náklady na obstaranie iba vo výške štandardného tepelného čerpadla.

Navyše si takto môžete tepelné čerpadlo zaobstarať bez rozsiahlejších zásahov do pôvodného vykurovacieho systému a prakticky okamžite môže byť spustená bivalentná prevádzka. Návratnosť tepelného čerpadla je zhuba 2 – 6 rokov a to aj pri starších domoch. Preto sa tepelné čerpadlo aj v staršom dome určite oplatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *