Vykurovanie vzduchovým, vodným alebo geotermálnym tepelným čerpadlom je udržateľnejšie a šetrnejšie ku životnému prostrediu, než ostatné spôsoby. Medzi tie patria na Slovensku predovšetkým plynové kotly. Zatiaľčo ich ekonomická a ekologická využiteľnosť rokmi klesá, tepelné čerpadlá sú synonymom udržateľnej domácnosti.
Najväčším lákadlom ich využívania je spravidla zníženie vašich mesačných účtov za energiu. Nižšie poplatky za elektrinu znamenajú celkovo nižšiu spotrebu energie – čo je cieľ, ktorý by sme sa všetci mali snažiť dosahovať v najväčšej možnej miere.
Vykurovanie v zime už nepovažujeme za luxus, je to nevyhnutnosť. Čerpadlá nám umožňujú žiť v našich domovoch v teple bez nadmernej spotreby energie. To isté v lete, keď potrebujeme, naopak, schladiť. Máme komfort, šetríme a zároveň sme eco-friendly.
Navyše, vďaka vládnym dotáciám sú celkové náklady na tepelné čerpadlo nižšie a tiež výrazne pomáhajú zvyšovať hodnotu nehnuteľnosti.
Okrem toho sú tepelné čerpadlá mimoriadne jednoduché na používanie a ovládanie.
Hoci technológia tepelných čerpadiel nie je nová, za posledných 20 rokov došlo v tejto oblasti k výraznému technologickému pokroku. Ten umožňuje ich použitie v chladnejších klimatických podmienkach a konštantne zvyšuje ich celkovú energetickú účinnosť.
Stále viac a viac spotrebiteľov a podnikov využíva ekologicky zodpovedné spôsoby vykurovania a chladenia domov a iných budov. Práve tepelné čerpadlá sa javia ako tá najlepšia cesta k energetickej a ekologickej udržateľnosti.
V roku 2020 bolo na svete na vykurovanie využívaných takmer 180 miliónov tepelných čerpadiel. Ich počet sa za posledných päť rokov zvyšuje o takmer 10 % ročne. Očakáva sa, že toto číslo porastie súbežne s tým, ako sa vlády na celom svete budú usilovať o zníženie emisií skleníkových plynov.
Najmä v dnešnej dobe plnej energetickej neistoty a vysokých cien zemného plynu a elektriny sú tepelné čerpadlá jasnou voľbou. V porovnaní s inými metódami (plynové kotly, elektrokotly) majú výrazne nižšie prevádzkové náklady. Ináč povedané, domácnosť vykúria a vodu ohrejú lacnejšie.
Máte záujem o ďalšie informácie? Prečítajte si ďalšie blogy na našom webe – problematike sa venujeme z viacerých uhlov. Radi by ste aj vy nastúpili na cestu energetickej a ekologickej udržateľnosti? Kontaktujte nás ešte dnes a spoločne nájdeme riešenie šité na mieru vašim predstavám a potrebám.