Návody

Tepelné čerpadlo vs. klimatizácie – čo si vybrať?

klimatizacia a tepelne cerpadlo viete medzi nimi rozdiely

Keď hľadáte úľavu od letných horúčav, pravdepodobne vám nezáleží na tom, či ju poskytne tepelné čerpadlo alebo klimatizáciu.  Ale ak chcete systém, ktorý efektívne nielen chladí ale aj vykuruje váš domov, je dobré poznať svoje možnosti. Moderné klimatizácie sú tepelným čerpadlám v mnohom podobné, avšak stále sú medzi nimi značné rozdiely. Kedy je vhodnejšie jedno zariadenie a kedy druhé?

 

Kedy si vybrať klimatizáciu?

 

Začnime klimatizáciami. Ako sme už uviedli, moderné zariadenia majú niektoré funkcionality tepelných čerpadiel. V praxi to znamená, že vzduch v interiéri dokážu nielen chladiť, ale aj zohrievať. Ide o takzvaný reverzný chod a padne vhod predovšetkým počas sychravých a chladných dní. 

 

V porovnaní s plnohodnotnými tepelnými čerpadlami je však vykurovacia schopnosť klimatizácie spravidla slabšia. Pri ozaj nízkych teplotách pod bodom mrazu prakticky nulová. Nehovoriac o tom, že ju nemožno použiť na ohrev teplej úžitkovej vody.

 

Najväčšou devízou klimatizácie je práve jej špecializácia na chladenie. Ide o najlepší spôsob, ako udržať domov či kanceláriu obývateľné počas horúčav. Chladný vzduch je distribuovaný do interiéru mimoriadne efektívne, v prípade multisplit zariadení aj do celej domácnosti. Kvalitná klimatizácia je tichá, filtruje vzduch, čím zlepšuje jeho kvalitu a znižuje množstvo alergénov v ňom.

 

Kedy teda siahnuť po klasickej klíme?

 

Ak je vašim jediným cieľom chladenie interiéru. Či už sa bavíme o domácnosti alebo kancelárii, klimatizácia tento účel splní dokonale. V prípade, že o vykurovanie máte postarané, v princípe nepotrebujete všetky funkcionality tepelného čerpadla (aj keď v porovnaní s plynovým kotlom, krbom, či elektrickým vykurovaním ide o podstatne ekonomickejšiu a ekologickejšiu voľbu).

 

Kedy si vybrať tepelné čerpadlo?

 

Tepelné čerpadlá sú najefektívnejším a najzelenším spôsobom vykurovania a chladenia vášho domova súčasne.

 

Ak teda potrebujete oba konce tepelného spektra, voľba je jasná. Tepelné čerpadlo vie zabezpečiť komfort v domácnosti bez ohľadu na ročné obdobie. Navyše, v porovnaní s klasickým plynovým kotlom, sú jeho prevádzkové náklady aj o tretinu nižšie. 

 

Tepelné čerpadlo je navyše možno použiť aj na ohrev teplej úžitkovej vody, predovšetkým ak pracuje v synergii s ďalším zeleným zariadením – fotovoltaickými panelmi. Túto činnosť však zvládnu aj svojpomocne.

 

Ak potrebujete chladiť či vykurovať domácnosť priebežne s meniacim sa počasím, tak tepelné čerpadlo je tou správnou voľbou. Jedno zariadenie dokáže sprostredkovať rodine celoročný tepelný komfort.

 

Nie ste si istí, ktoré zariadenie je tou správnou voľbou pre vás? Veľmi radi vám pomôžeme pri výbere.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *