Návody

Tepelný komfort v domácnosti. Aký by mal byť a ako ho udržať?

O tom, ako príjemne sa cítite v interiéri, nerozhodujú stupne Celzia, ale celkový pocit z tepelnej pohody. O čo ide a ako dosiahnuť optimálne podmienky pre príjemné a zdravé bývanie si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

 

Správna tepelná pohoda

 

S teplotou v interiéri je to podobne ako s teplotou vonku. Aj meteorologické správy, čoraz častejšie uvádzajú teplotu a pocitovú teplotu. Pretože napríklad 10 stupňov pri bezvetrí a na slnku je úplne iný pocit ako 10 stupňov ak fúka, je zamračené a je tlaková níž. Tak nejako si možno predstaviť aj pocitovú teplotu v interiéri.

 

Ideálna teplota na bývanie v interiéri je 20 – 22 stupňov Celzia. Avšak túto teplotu 

vnímame úplne inak, ak máme napríklad v priestore zvýšenú vlhkosť, chladné obvodové steny, alebo naopak je vzduch príliš suchý. Preto nie je vhodné zameriavať sa len na teplotu v miestnosti, ale na celkový tepelný komfort, ktorý je výsledkom viacerých premenných.

 

Štyri piliere tepelnej pohody

 

Tepelnú pohodu neurčuje len teplota, avšak nejde o zanedbateľnú veličinu. Celkovo však na tepelnú pohodu vplývajú štyri základné premenné:

 

Teplota: Je dôležité ju mať nastavenú správne. To znamená pre izbu 20 – 22 stupňov Celzia, pre kúpeľňu 23 stupňov Celzia a spálňa by mala mať 18 – 19 stupňov Celzia. Nie vždy je možné zvýšiť teplotu, len v konkrétnej miestnosti. Avšak napríklad pre príjemnú pohodu večer v obývačke, môžete zvýšiť rýchlo a krátkodobo teplotu aj prostredníctvom klimatizácie.

 

Vlhkosť: Je vhodné ju udržiavať v rozmedzí 40 – 60 % . Na to je niekoľko riešení. Odvlhčovače alebo naopak výparníky na radiátory. Zaujímavá možnosť je využiť aj klimatizáciu so systémom odvlhčenia

 

Prúdenie vzduchu:  Je veľmi dôležité žiť v priestore bez prievanu. K nemu môžu prispievať aj nesprávne nastavené klimatizačné jednotky alebo zastarané klimatizácie. Častým problémom sú napríklad predimenzované klimatizácie. Preto sa pred jej kúpou poraďte o vhodnom type a výkone pre priestor, ktorý potrebujete.

 

Kvalita vzduchu: Nesmierne dôležitá súčasť komfortu bývania. S teplotou priamo nesúvisí, ale ak sa vám dobre dýcha, pocit z bývania je omnoho lepší. Preto je napríklad vhodné siahnuť aj po čističke vzduchu alebo klimatizácii s filtrami na prečistenie vzduchu a elimináciu vírusov a baktérií. Váš život v interiéri dostane úplne nový rozmer.

 

Klimatizácia a izolovanie

 

Dva veľmi dôležité faktory pre ideálne vytvorený tepelný komfortSprávne nastavená, čistá a fungujúca klimatizácia a dobrá izolácia, ktoré vytvárajú spolu s vykurovacím systémom základ tepelnej pohody. Výhodou napríklad je, ak skombinujete tepelné čerpadlo na vykurovanie aj s chladením. To prináša ekonomicky aj finančne úsporný krok k výraznej tepelnej pohode domácnosti.

 

Veľmi vhodné je aj používanie klimatizačných zariadení určených na celoročnú prevádzku, rovnako s prídavnými funkciami ako čistenie vzduchu, či jeho ionizáciu. Ušetríte financie za viacero samostatných zariadení a ľahšie dokážete udržať správny tepelný komfort domácnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *