Tipy a triky

Výmena kotla za tepelné čerpadlo. Čo by ste mali vedieť

Rekonštruujete dom, alebo len kúrenie, prípadne máte starý neúsporný kotol, alebo sa vám práve pokazil? To všetko sú chvíle, keď premýšľame o výmene kotla. Čo tak nepremýšľať len o výmene kus za kus, ale možno o výmene celej technológie. Napríklad za tepelné čerpadlo.

Náročnejšia výmena, ktorá sa oplatí

Ak budete meniť plynový kotol za nový, úspornejší, tak v princípe nemusíte riešiť žiadne komplikované zmeny vo vykurovacom systéme. Ak sa rozhodnete pre tepelné čerpadlo, je vysoko pravdepodobné, že budete musieť spraviť zásahy aj v celom vykurovacom systéme. O tom je vhodné sa poradiť priamo s predajcom tepelných čerpadiel. Rekonštrukcia sa však oplatí, pretože úspory prevádzkových nákladov tepelných čerpadiel sú výrazne vyššie ako pri bežných kotloch. Výmenou kotla za tepelné čerpadlo je možné ušetriť na prevádzkových nákladoch až 90% z ceny energie.

Poraďte sa s projektantom

Pri rekonštrukcii domu a vykurovacieho systému je potrebné zvážiť tepelnú stratu objektu. A to už po všetkých rekonštrukčných prácach ako je výmena okien, zateplenie, podlahy a podobne. Takýto prepočet tepelnej straty nie je drahý a zabezpečí, že si nastavíte tepelné čerpadlo presne podľa vašich potrieb. Mnoho bežných domov má totiž zdroj tepla v podobe kotla a jeho výkonu značne nadhodnotený. Zároveň je vhodné zvážiť, či je pre vás zaujímavé prejsť aj na nových systém vykurovania, napríklad podlahou, čo je pre tepelné čerpadlo veľmi výhodný model, alebo si necháte radiátory, prípadne nastavíte kombináciu oboch riešení. Tieto prepočty vám spraví kurenár spolu s projektantom.

Uľahčí vám život

Tepelné čerpadlo je nielen najekologickejší zdroj vykurovania a ohrevu teplej vody, ale aj najpohodlnejší. Jeho prevádzka je vysoko automatická a prakticky bezobslužná. Odpadá aj pravidelné čistenie a revízia komína, ako to je pri bežných kotloch napríklad na tuhé palivá. Obsluha samotného čerpadla je extrémne jednoduchá a zvládne ju každý člen rodiny. Vrátane tých najmladších. Ovládanie je v podobe centrálneho nástenného ovládača, ktorý funguje zároveň ako termostat. Moderné tepelné čerpadlá je možné už ovládať aj na diaľku, napríklad pomocou mobilu a aplikácie.

Výhodná kombinácia s ekologickým zdrojom

Jednou z veľkých výhod  tepelného čerpadla je, že je možné ho spojiť aj s alternatívnou formou vykurovania. To je výhodné napríklad pre väčšie domy,  ktoré majú veľkú spotrebu energie. tepelné čerpadlo je napríklad možné využívať aj v spojení s ekologickým solárnym systémom.