Tipy a triky

3 tipy na to, ako toto leto ušetriť pri používaní klimatizácie

Letné mesiace sú za dverami a s nimi aj neznesiteľné horúčavy. Tie vedia, žiaľ, zavítať aj do interiérov. Predstava celodenne zapnutej klimatizácie a príjemného chládku môže byť v takých momentoch mimoriadne lákavá. Už menej radosti by ste však mali pri pohľade na účty za energie. Nehovoriac o tom, že neuvážené používanie klimatizácie môže viesť aj k zdravotným komplikáciám. Dnes si teda povieme niečo o tom, ako toto leto ušetriť.

 

1. Dajte si pozor na okná

 

Okná, ktoré prefukuje, sú pohromou. V zime znižujú teplotu v interiéri, v lete ju zase robia neznesiteľne horúcou. Ak chcete, aby vaša klimatizácia fungovala efektívne, uistite sa, že vaše okná na žiadnom mieste neprepúšťajú vonkajší vzduch.

 

Vedeli ste že zhruba až 30% interiérovej teploty v lete prichádza práve cez okná? Nahrejú sa zo slnka a túto energiu ďalej odovzdávajú do miestnosti. Klimatizácia teda pracuje nadčas. Riešením sú buď tmavé fólie, alebo hoci aj kvalitné závesy, ktoré časť tepla odrazia naspäť, resp. pohltia.

 

2. Klimatizáciu pravidelne servisujte

 

Počas leta dostáva klimatizácia poriadne zabrať. V čase horúčav pracuje takmer každý deň dlhé hodiny. Nie nadarmo teda výrobcovia a predajcovia odporúčajú ju po sezóne nechať skontrolovať servisným technikom. To, samozrejme, ide ruka v ruke aj s pravidelným čistením a obhliadkou zo strany majiteľa.

 

Nielen koniec leta je však kritickým obdobím. Aj začiatok sezóny je časom, kedy by ste sa na svoju klimatizáciu mali pozrieť bližšie. Oprášte a vyčistite mriežku a filtre, ak to je potrebné. Skontrolujte elektrické rozvody a nádobu na zber kondenzovanej vody.

 

Iba pravidelne čistená a servisovaná klimatizácia funguje optimálne. Ak niečo nie je v poriadku, na prvý pohľad nemusí byť nič zrejmé. Nanešťastie sa to však zvykne odraziť v účtoch za energiu, pretože neefektívna klimatizácia potrebuje viac elektriny aj pri nižšom výkone.

 

3. Zohľadniť aj nábytok a spotrebiče

 

Možno sa to zdá ako banálna vec, ale aj spôsob, akým máte v miestnosti s klimatizáciou umiestnený nábytok, môže ovplyvňovať jeho efektivitu. Prúdiaci chladný vzduch totiž potrebuje mať neblokovaný prístup do interiéru. Ak naráža, respektíve sa odráža od nábytku, nie je to správne.

 

Uistite sa, že prívodu vzduchu z klimatizácie nič nebráni. Minimálne v polkruhu jeden a pol metra by v okolí vnútornej jednotky nemalo nič byť. 

 

Myslite tiež na to, že elektrické spotrebiče pri svojom používaní rovnako generujú teplo. Ak sú umiestnené v blízkosti klimatizácie, môžu ju zbytočne nahrievať. Tá potom potrebuje viac elektrickej energie na to, aby optimálne vykonávala svoju činnosť. Podľa možnosti teda držte všetku elektroniku a spotrebiče od klimatizácie čo najďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *