Návody

Ako predĺžiť životnosť vašej klimatizácie?

Servis klimatizacie a jeho potreby

Nezanedbajte servis a kontrolu

 

Kvalitná klimatizácia vám vydrží, pri optimálnej starostlivosti, minimálne desaťročie. Aj dlhšie, ak jej doprajete správnu údržbu. Čo to znamená v praxi? Nielen profesionálny servis od certifikovaného odborníka, ale tiež svojpomocnú kontrolu, ktorú zvládnete aj vy.

 

Ak budete dbať na tieto dva piliere správnej starostlivosti, dokážete predĺžiť životnosť svojej klimatizácie aj o päť či viac rokov. 

 

Profesionála volajte minimálne raz ročne

Aj keď sú niektoré úkony v starostlivosti o klimatizáciu, s ktorými si poradíte aj vy, odbornému servisu sa nevyhnete. Odporúčame absolvovať ho aspoň raz do roka, ale ideálne dvakrát – pred letom a začiatkom jesene. Včasnou diagnostikou a zásahom dokážete ušetriť peniaze, ale aj nervy. Na mnoho potenciálnych problémov totiž dokáže prísť len certifikovaný technik. 

 

Ako taká kontrola v jeho réžii prebieha?

 

V prvom rade vizuálne skontroluje vonkajšiu aj vnútornú jednotku, nakoľko niektoré závady dokáže odhaliť voľným okom. Skutočný servis sa však „deje“ vo vnútri, pričom technik potrebuje prezrieť a vyčistiť filter vnútornej jednotky a výmenník vonkajšej. Okrem toho vám skontroluje aj jednotlivé rozvody a trúbky. Kontrolou musia prejsť celé „črevá“ ako vonkajšej, tak vnútornej jednotky. Preč musia všetky nánosy a špina, ktoré by mohli blokovať tok vzduchu a znižovať tak efektivitu klimatizácie. V neposlednom rade technik skontroluje samotnú funkčnosť a prevádzkový chod jednotiek. Ináč povedané, či sa správajú tak, ako sa majú podľa nastavení.

 

Myslite aj na domácu údržbu

Ak nie ste práve certifikovaným technikom, nič z vyššie uvedených úkonov by ste nemali robiť sami. To však neznamená, že sa o svoju klimatizáciu nemôžete postarať aj inak. V tomto bode vám však dôsledne odporúčame riadiť sa návodom na obsluhu, konkrétne časťou o čistení a údržbe. Nechcete totiž spôsobiť viac škody, ako úžitku. Predtým, než klimatizáciu začnete čistiť, úplne ju vypnite a odpojte zo siete. Začnite vždy exteriérom. Povrch jednotiek môžete čistiť navlhčenou handričkou. Myslite tiež na to, že okolo vonkajšej jednotky by nemali byť žiadne bariéry, ktoré bránia vývodu vzduchu. 

Pozornosť určite venujte aj vzduchovému filtru. Časom sa na ňom začnú zachytávať nečistoty, prach a v horších prípadoch aj pliesne. Filter vždy opatrne vyberte, povysávajte, pretrite handričkou namočenou vo vlažnej vode a umyte saponátom. Na záver ho ešte usušte utierkou a nechajte celkom uschnúť na vzduchu. Následne ho môžete založiť naspäť. 

 

Pravidelným servisom a kontrolou klimatizácie dokážete nielen predĺžiť jej životnosť, ale predovšetkým udržať jej spotrebu na optimálnej úrovni. Zanesený filter, rozvody, prípadne nefunkčné súčasti totiž znižujú efektivitu prevádzky a v drvivej väčšine prípadov zároveň zvyšujú spotrebu elektrickej energie. Poctivá údržba sa vám teda vyplatí hneď dvakrát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *