Tipy a triky

5 dôvodov, prečo by vaším ďalším vykurovacím systémom malo byť tepelné čerpadlo

Tepelne cerpadlo Daikin a kurenie s nim

Jedným z najväčších trendov v energetike domácností je v súčasnosti udržateľnosť. V praxi to znamená využívanie technológií, ktoré majú minimálny dopad na životné prostredie, nízke náklady na prevádzku a vysokú efektivitu. Na poli vykurovacích systémov je v tomto ohľade veľmi silným hráčom tepelné čerpadlo.

 

Spísali sme pre vás 5 dôvodov, prečo tomu tak je.

 

1. Nízke prevádzkové náklady

Predovšetkým v porovnaní s ešte stále rozšírenými plynovými kotlami. A nezáleží pri tom, či tepelné čerpadlo používate na vykurovanie miestnosti, alebo aj ohrev vody. Spotrebovaná elektrina vás vyjde vždy lacnejšie, ako pri drvivej väčšine iných metód. 

Je pravda, že počiatočná investícia je pri tepelnom čerpadle vyššia, avšak prakticky okamžite sa začne vracať na úspore energií. To však nie je všetko. Na Slovensku funguje systém štátnych dotácií na zelené technológie. Ak plníte podmienky, pri obstarávaní čerpadla vám to vie ušetriť aj tisíce eur.

 

2. Je ekologické a zelené

Pri bežnej činnosti tepelné čerpadlo neprodukuje žiadne chemikálie, emisie a škodliviny, ktoré by sa uvoľňovali do vzduchu. Jeho prevádzka je teda mimoriadne ekologickáPoužívaním tepelného čerpadla vo svojej domácnosti alebo na pracovisku znižujete svoju uhlíkovú stopu. Svojím podielom tak prispievate k potlačeniu produkcie skleníkových plynov a pomáhate chrániť životné prostredie.

 

3. Bezpečnosť a spoľahlivosť

Na rozdiel od spaľovacích systémov, ktorá fungujú napríklad na báze zemného plynu či propánu, nedochádza v tepelnom čerpadle ku chemickej reakcii – k horeniu. Znamená to oveľa nižšie riziko explózie, prípadne požiaru. 

Tepelné čerpadlo je tiež oveľa bezpečnejšie a spoľahlivejšie ako vykurovacie systémy, ktoré napríklad pracujú s otvoreným ohňom, čiže napríklad krby, či piecky. Čerpadlá nepotrebujú ku svojej prevádzke vysoké napätie, čiže nehrozí ani prepätie vašej elektrickej siete.

 

4. Jednoduché a intuitívne používanie

Najmä pri starších plynových kotloch je ich používanie niekedy aj otázkou náhody. Pôjde? Nepôjde? Má moja činnosť nejaký účinok? O nič lepšie na tom nie sú napríklad ani piecky či krby, ktoré kým sa rozhoria, tak sa človek zahreje aj samotnou fyzickou aktivitou, ktorú k tomu musí vyvinúť. Pri tepelných čerpadlách sa s týmto problémom nikdy nestretnete. Ovládanie je mimoriadne jednoduché a intuitívne, pracovať s ním sa naučí naozaj každý. Vždy viete, ako dosiahnuť to, čo práve potrebujete

 

5. Využitie na ohrev aj chladenie

Veľkou devízou tepelných čerpadiel je ich univerzálnosť a prispôsobivosť. Ináč povedané: viete nimi miestnosť vyhriať, ale v prípade potreby aj ochladiť. Toto je obrovská výhoda, ktorú iné vykurovacie systémy nemajú. Plynový kotol, radiátor, piecka, či krb vám miestnosť vedia zohriať, ale s vychladením v horúcich letných mesiacoch už veľmi nepomôžu.

 

Dalo by sa pokračovať aj ďalej, my však pevne veríme, že týchto 5 dôvodov, prečo používať tepelné čerpadlo, hovorí samo za seba. Neváhajte sa na nás obrátiť a spoločne nájdeme to pravé riešenie pre vás.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *