Návody

Ako na servis klimatizácie počas zimy?

servis klimatizacie so servisnym technikom

Väčšina ľudí je venuje zvýšenú pozornosť svojej klimatizácii najmä počas teplých mesiacov. Dáva to zmysel, pretože najmä v horúčavách je zdrojom vítaného osvieženia. Čo teda môže byť viac frustrujúcejšie, než to, že s príchodom leta nefunguje. A aj keď príčin v takomto prípade môže byť viacero, často sa tak deje v dôsledku zanedbaného servisu klimatizácie mimo sezóny. O vaše zariadenie sa totiž treba starať aj v zimných mesiacoch.

Verte či neverte, to je ešte ten „lepší“ scenár. Klimatizácia totiž po zimnom spánku fungovať môže, ale ak sa o ňu v najchladnejších mesiacoch nikto nestaral, môže sa radikálne zvýšiť jej spotreba. V dnešnej dobe, keď ceny energií prerážajú historické maximá, to vôbec nie je žiadaný stav.

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na to, ako pristupovať k servisu klimatizácie počas zimných mesiacov.

1. Udržujte filtre čisté

Či už používate klimatizáciu alebo nie, je dôležité udržiavať vzduchové filtre čisté. Je to jednoduché a spravidla na to postačí vizuálna kontrola. Rovnako zvládnete aj odstránenie jemných nečistôt, napríklad prachu či pavučín. 

Ak čokoľvek vyzerá byť mimo štandard, včasný zákrok servisného technika môže zabrániť mnohým problémom v budúcnosti. Tie si však všimnete len vtedy, ak svojmu zariadeniu doprajete pravidelnú kontrolu aj v zime. 

2. Zakryte vonkajšiu jednotku

Počas zimných mesiacov je exteriér nehostinným miestom. Klimatizácie Daikin sú odolné, trvácne a pripravené znášať aj náročnejšie poveternostné podmienky. To však neznamená, že im v tomto ohľade nemôžete trochu pomôcť.

Najpraktickejším riešením je zakryť vonkajšiu jednotku a chrániť ju tak pred poveternostnými vplyvmi. Niekedy postačí aj strieška, ale spoľahlivou voľbou sú tiež vodeodolné kryty. Pozor na to, aby ste však nezakryli vývod vzduchu, ak klimatizáciu (či tepelné čerpadlo) plánujete používať. Nezabudnite tiež kryt zložiť s príchodom jari. 

3. Chráňte vonkajšiu jednotku pred cencúľmi

Cencúle a ťažký sneh, ktoré spadnú na vašu klimatizáciu, môžu poškodiť mriežku, alebo ak cez ňu prepadnú, tak dokonca aj mechanické časti vnútri kondenzátora. Aby ste predišli tomuto problému, odporúčame namontovať nad exteriérovú jednotku spomínanú striešku. Získate tak istotu, že kondenzátor je chránený pred padajúcim ľadom a snehom, keď teploty klesnú pod bod mrazu.

4. Chráňte kondenzátor pred organickým odpadom

Organické nečistoty – čiže listy, vetvičky, hlina, chrobáky – sa môžu dostať aj do kondenzátora. Postupom času znižuje hromadenie odpadu v systéme účinnosť kondenzátora. To vedie k tomu, že  klimatizácia musí pracovať intenzívnejšie, aby dosiahla požadovanú teplotu.´Následkom sú spomínané vyššie náklady na prevádzku, čo sa neblaho premietne aj do účtov za energie.

Pravidelne odstraňujte všetky listy a ďalší odpad z exteriérovej jednotky, ale aj jej okolia. Aj klimatizácia do bytu čelí svojim výzvam, najmä ak má kondenzátor umiestnený na balkóne. Rozhodne neodporúčame zanedbať čistenie ani v takomto prípade.

5. Kontrolujte klimatizáciu raz týždenne

Nemusíte sa obávať, postačí letmá kontrola. Ak poctivo odstraňujete odpad, sneh a ďalšie nečistoty, tak vaša klimatizácia prežije zimnú sezónu bez ujmy. Potom postačí aj rýchla vizuálna kontrola, ktorá vám nezaberie ani 3 minúty. Aj tieto tri minúty vám však potenciálne dokážu ušetriť kvantum času stráveného nad riešením problémov, ktoré by mohli vzniknúť v prípade zanedbania údržby. Nehovoriac o finančnej úspore.

Zima je tiež ideálnym časom na profesionálny servis klimatizácie. Tento úkon je najlepšie prenechať odborníkovi. Ak máte klimatizáciu Daikin, veľmi radi vám pomôžeme skontrolovať jej stav a pripraviť ju na najbližšie leto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *