Návody

Čo dokážu najmodernejšie klimatizácie?

Už dávno neplatí, že jedinou funkciou klimatizácií je vychladenie miestnosti. Moderné zariadenia disponujú celým radom užitočných programov a nastavení, ktoré využije každá domácnosť. Bola by teda škoda, ak by ste si o svojej klimatizácii mysleli, že vám prináša iba úľavu od letných horúčav.

 

Poďme si o funkciách moderných zariadení povedať čosi viac.

 

Regulujú vlhkosť v interiéri

 

V niektorých lokalitách v lete nebýva problémom iba vysoká teplota, ale aj vlhkosť v interiéri. Ak prekračuje 50%,  prejavuje sa to nadmerným potením a celkovým telesným diskomfortom. V zime, naopak, robí vysoká vlhkosť chladnú miestnosť ešte neznesiteľnejšou.

 

Tu vstupuje na scénu klimatizácia, či tepelné čerpadlo. Moderné zariadenia sú vybavené takzvaným výparníkom, ktorý dokáže sťahovať vlahu zo vzduchu a odviesť ju do exteriéru. V interiéri je tak o poznanie znesiteľnejšie.

 

Monitoruje úrovne CO2

 

Privysoké hodnoty oxidu uhličitého v interiéri sú väčšinou dôsledkom nedostatočného vetrania. Ak do miestnosti neprúdi čerstvý exteriérový vzduch, hromadia sa v nej škodliviny, vrátane tohto plynu. Jeho vysoké koncentrácie dokážu zhoršiť zdravotný stav človeka.

 

Moderné klimatizácie sú však vybavené senzormi na monitorovanie úrovní oxidu uhličitého. Ak detekujú jeho vysoké hodnoty, klimatizácia sa zapne a do miestnosti prúdi čerstvý prefiltrovaný exteriérový vzduch. Ľuďom sa dýcha o poznanie lepšie a nie sú vystavení škodlivým účinkom CO2.

 

Sú mimoriadne tiché

 

Pamätníci ešte určite spomínajú na hluk, ktorý produkovali staré klimatizácie. Prevádzka týchto zariadení bola mimoriadne rušivá, nedalo sa nevšimnúť si ju. Človek síce pobýval v príjemnej teplote, avšak obklopený hlukom.

 

Pri moderných klimatizáciách je táto nepríjemnosť už minulosťou. Sú vyrobené z takých materiálov a elektrických súčastí, ktoré produkujú minimálny prevádzkový hluk. Ten sa dnes zvyčajne pohybuje na úrovni okolo 50 decibelov, čo je akustická úroveň knižnice.

 

Sú mimoriadne energetický efektívne

 

Moderné klimatizácie, ktoré fungujú na báze tepelného čerpadla, majú aj o 50 až 80% nižšie prevádzkové náklady, ako ostatné metódy na vykurovanie. Mnoho domácností teda prechádza z plynových či elektrických kotlov práve na tento spôsob otepľovania či vyhladzovania miestností.

 

Klimatizácia či tepelné čerpadlo potrebujú na svoju prevádzku elektrickú energiu. Ak sú navyše vybavené rekuperáciou, spotrebujú jej pri vykurovaní ešte menej, než pri bežnom chode bez nej. Využívajú totiž interiérový vzduch na oteplenie prichádzajúceho exteriérového. Túto skutočnosť pocítite aj vo forme nižších účtov za energiu, než na aké ste boli zvyknutí.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo dokážu moderné klimatizácie a tepelné čerpadlá, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám predstavíme výhody a funkcie našich modelov a spoločne nájdeme riešenie, ktoré najviac vyhovuje vašim potrebám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *