Návody

Ako používať klimatizáciu tak, aby ste si nepoškodili zdravie?

Ako všetko, aj klimatizácia má svoje výhody a nevýhody. Jej negatívne stránky na seba nenechajú dlho čakať predovšetkým vtedy, ak ju používate neuvážene. Nejde pritom len o rastúce účty za energiu, ale predovšetkým o potenciálne poškodenie zdravia. Tomu sa však jednoducho môžete vyhnúť, ak budete klimatizáciu používať s rozumom a držať sa týchto 3 rád.

 

1. Nezanedbávajte servis a čistenie

 

Efektívna klimatizácia rovná sa udržiavaná klimatizácia. V praxi to znamená, že ak sa o svoje zariadenie patrične staráte, znižujete tým nielen účty za energiu, ale potenciálne negatívne dopady na vaše zdravie. Klimatizáciu je potrebné v pravidelných intervaloch čistiť od prachu, rôznych nánosov, zárodkov plesní a podobne. Venujte pozornosť mriežke a filtrom prípadne aj zberníku tekutiny. 

 

Ak sú tieto miesta znečistené, vzniká riziko, že pri používaní klimatizácie si do miestnosti vháňate aj rôzne škodlivé zárodky. Nezabúdajte tiež na pravidelný profesionálny servis zo strany certifikovaných technikov, ktorí by ste mali absolvovať minimálne raz do roka.

 

2. Dávajte si pri používaní klimatizácie prestávky

 

Všetkého veľa škodí a iné to nie je ani pri používaní klimatizácie. Ak ju máte pustenú v priebehu celého dňa, skôr či neskôr na sebe začnite bádať negatívne príznaky. Sucho v hrdle, problémy s dýchaním, plný nos, svrbenie pokožky a ďalšie. Všetko príznaky toho, že by ste mali používanie klimatizácie regulovať.

 

Aj keď sú v exteriéri neznesiteľné horúčavy a vy potrebujete pracovať v kancelárii, prestávky si určite dávajte. Keď už pocítite uvedené príznaky, je neskoro. Snažte sa klimatizáciu vypnúť aspoň zhruba každú hodinu, respektíve hodinu a pol, minimálne na 15 minút. Podľa možnosti miestnosť vyvetrajte a vy si doprajte tekutiny.

 

3. Majte ju nastavenú na správnu teplotu

 

Existujú isté pravidlá, ktorých je potrebné držať sa pri nastavovaní teploty klimatizácie. Platí, že rozdiel medzi interiérovou a  exteriérovou teplotou by nikdy nemal prekročiť viac ako 5-6 stupňov Celzia. Je to z dvoch primárnych dôvodov.

 

Tým prvým, dôležitejším, je vplyv na zdravie. Ak by bol teplotný rozdiel príliš veľký, pri prechode z interiéru do exteriéru by to vášmu telu mohlo spôsobiť šok, ktorý môže viesť až ku kolapsu organizmu. To platí predovšetkým pri prechode z chladných interiérov do horúčav. V druhom rade je dôležitý aj ekonomický faktor. Čím väčší teplotný rozdiel musí klimatizácia preklenúť, tým väčšie množstvo energie je na to potrebné. To ide ruka v ruke s vyššími nákladmi na prevádzku.

 

Klimatizácia je perfektným spôsobom, ako si v horúčavách dopriať komfort. Pri racionálnom používaní dokáže v interiéri vytvoriť znesiteľné podmienky, či už na relax alebo prácu. Platí to však aj opačne. Ak je používaná neuvážené, môže to viesť k ohrozeniu nášho zdravia. Radšej ju teda využívajte striedmejšie a bez zbytočných rizík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *