Návody

Je možné chladiť klimatizáciou celý byt?

Klimatizacia Daikin na stene

Otázka, ktorú si pred letnou sezónou kladie mnoho ľudí. Rovnako je možné si pred zimou otázku položiť opačne, či vám klimatizácia zvládne byt vykúriť. Odpoveď je áno aj nie. Záleží od okolností a od toho, aké klimatizácie použijete.

Čo potrebujete chladiť?

Pri otázke kúpy klimatizácie je veľmi dôležité si odpovedať, čo potrebujete ochladiť, respektíve vykúriť. Pretože ochladenie celého bytu, hlavne počas extrémnych letných horúčav, môže byť energeticky extrémne náročné. Na druhej strane nie je potrebné chladiť izbu, v ktorej sa prakticky nezdržiavate, alebo priestory ako predsieň a chodba, ktoré nie je možné uzatvárať. Iné je to napríklad v obchodných domoch, alebo veľkých halách, kde je chladenie riešené vzduchotechnikou. Pre bežný byt je tak ideálne vybrať si miestnosť, ktorá je pre život najdôležitejšia a do nej inštalovať klimatizáciu. Pre väčší komfort vychladenia bytu je však potrebné premýšľať inak.

 

Výkon stačiť nebudete

To, ako rýchlo sa bude priestor ochladzovať, závisí aj od toho, ako je klimatizácia výkonná. Klimatizácia v bežnom paneláku zvládne vychladiť napríklad spojenú obývačku s kuchyňou bez problémov. Konkrétny výkon na rozlohu, ale aj orientáciu a dispozícii miestnosti by vám však mal vypočítať predajca pri obhliadke. Základným parametrom je, že 1 kW výkonu na 10 m štvorcových. To však nemusí platiť, hlavne ak chcete ochladzovať väčšie priestory. Prípade s priečkami, čo rozdielnymi teplotnými parametrami.

Pozor na prekážky

Zásadným problémom v byte pri chladení celého priestoru je smerovanie chladenia a rovnako tak prirodzene aj vykurovania. Klimatizácia má síce svoj výkon uvádzaný na metre štvorcové, no záleží aj od toho, aké bariéry v byte máte. Klimatizácia pustená v jednej miestnosti pri otvorených dverách, prirodzene znižuje teplotu aj v iných častiach bytu. Avšak pozor na takéto riešenie. Je to akoby ste chceli chladničkou chladiť aj kuchyňu. Do vychladenej miestnosti neustále prúdi teplý vzduch, klimatizácia ide na plný výkon a neustále necítite príjemnú tepelnú pohodu. Navyše takto sa v izbe vytvoria tepelné zóny, ktoré neprospievajú zdraviu. Izba s klimatizáciou bude príliš chladná, ostatné nebudú vychladené dostatočne.

Riešením je multisplit

Ak máte naozaj veľký byt alebo mezonet, v takomto prípade je vhodnejšie ako po jednej klimatizácii pozerať po viacerých klimatizáciách napojených na jednu vonkajšiu jednotku. Ide o takzvaný model miltisplit, ktorý umožňuje chladiť viac priestorov súčasne. Hoci je inštalácia multisplit systému finančne náročnejšia, ak potrebujete klimatizáciu pre viac ako jednu miestnosť, je multisplit systém v prevádzke omnoho ekonomickejší, ako nákup niekoľkých samostatných jednotiek.

One thought on “Je možné chladiť klimatizáciou celý byt?

  1. Peter píše:

    Vazni,
    Kupil somelsmtrolux 3,5kw m y hladit 90m3 izbu. Avsak nedokaze vychladit ani polovicu izby 35m3. Pricom dom ma plastove okna je ,zatepleny. Izby ostatne maju 30°c klimatizovana 27°c. Klima je zapnuta cele dni a nestaci znizit teplotu o 3°c, je to v poriadku ????

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *