Návody

Pokazená klimatizácia. Ako postupovať?

Strieborna klimatizacia na cervenom pozadi s klucom

Aj tie najkvalitnejšie klimatizačné jednotky sa môžu pokaziť. V tomto prípade však rozhodne oceníte, ak máte klimatizáciu kvalitnej značky so spoľahlivým servisom a množstvom náhradných dielov. Pretože porucha na klimatizácii ešte neznamená, že musíte kupovať nové zariadenie.

 

S poruchami nie sú žarty

 

Klimatizáciu možno zaradiť k spotrebičom, pri ktorých platí, že svojpomocná oprava sa rovná katastrofe. Klimatizácia sa vám môže pokaziť:

  • V záruke
  • Po záručnej dobe

 

V oboch prípadoch platí, že rozobrať  klimatizáciu a snažiť sa nájsť chybu svojpomocne vedie len k ďalším problémom. Naviac prvý prípad sa považuje za neodborný zásah do klimatizácie, čo je automaticky strata záruky a to vás môže skutočne zamrzieť. Preto to nikdy nerobte. 

 

Porúch môže byť viacero

 

Za poruchu na klimatizácii môžeme považovať prakticky každú anomáliu, ktorá sa objaví na zariadení oproti tomu, ako bolo spustené do prevádzky prvý raz. Môže ísť o pretekanie kondenzu, zníženie výkonu, zvláštne zvuky z klimatizácie, prípadne zaseknutie niektorého komponentu. Rovnako je problémom aj neobvyklý zápach z klimatizácie. V každom takomto prípade je potrebné na klimatizáciu nazerať ako na poškodenú a pokiaľ možno problém odstrániť, aby sa predišlo závažnejším stratám.

 

Zavolajte do servisu

 

Tu sa ukazuje výhoda, ak ste klimatizáciu kupovali u autorizovaného predajcu, ktorý ponúka aj servis. Už pri telefonickom rozhovore bude vedieť technik aspoň čiastočne posúdiť problém a pripraviť sa na opravu. Sám môže prísť klimatizáciu obhliadnuť a odporučí vám, či ju používať aj naďalej, alebo ju nechať vypnutú až do úplnej opravy.

 

Opravu neodkladajte

 

Ak s klimatizáciou nie je niečo v poriadku, je vhodné riešiť problém okamžite, ako sa vyskytne. Pretože platí, že problém v elektrických zariadeniach sa nikdy neodstráni sám, zariadenie sa môže akurát poškodiť viac. Možno stačí drobná výmena súčiastky, no v prípade, že budete poruchu ignorovať, jednotka sa môže poškodiť nezvratne celá. Výhodou je, že pri značkových klimatizáciách sú prakticky všetky súčiastky vymeniteľné.

 

Poruchám predchádzajte

 

Jednou z najlacnejších možností, ako predchádzať poruchám klimatizácie je pravidelný, minimálne ročný servis. Výhodou je, že takto technik dokáže zistiť aj prípadné nedostatky, ktoré by mohli viesť k poruche a odstráni ich. Vymení filtre, skontroluje chladivo, vonkajšiu aj vnútornú jednotku. Pri pravidelnom servise máte menšie riziko, že sa klimatizácia pokazí. A v prípade, že sa to stane, s autorizovaným servisom máte aj nárok na bezplatnú záručnú opravu, alebo kvalitné pozáručné odstránenie problému.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *