Tipy a triky

Potrebujem aj čističku vzduchu, ak mám klimatizáciu ?

Legitímna otázka, ktorú si položí každý majiteľ kvalitnej klimatizácie, ktorá je prirodzene vybavená rôznymi modernými filtrami. Napriek tomu je čistička vzduchu vhodným doplnkom aj ku kvalitnej klimatizácii a to hlavne v rodine alergikov.

 

Klimatizácia včera a dnes

 

Posun v oblasti klimatizačných jednotiek je za posledné obdobie značný. Mnoho výrobcov, vrátane spoločnosti DAIKIN, ktorá je v mnohých segmentoch filtrácie lídrom, implementujú vysoko výkonné filtre a možnosti čistenia vzduchu aj do klimatizačných jednotiek.  Klimatizačné jednotky teda disponujú filtrami, ktoré popri tom ako klimatizácia chladí alebo kúri, čistia vzduch od nečistôt. Najbežnejšími sú:

 

  • Prachové filtre – pohltia väčšie nečistoty a čiastočky prachu.
  • HEPA filtre – filtrujú aj najdrobnejšie prachové častice.
  • Strieborný filter – odstraňuje alergény vo vzduchu ako sú peľ a roztoče až s 99% účinnosťou.
  • Daikin titánovo-apatitový deodorizačný filter – zachytáva aj pach tabaku a domácich miláčikov.
  • Technológia Flash Streamer je unikátnym mechanizmom na čistenie vzduchu, ktorý dokáže masívnym výbojom rozložiť aj baktérie a vírusy vrátane koronavírusov.

 

Klimatizáciu je preto vhodné vyberať si nielen s ohľadom na výkon chladenia a kúrenia, ale aj vzhľadom na to, ako dokáže osviežiť a ozdraviť vzduch v interiéri. Určite sa to oplatí.

 

Čističky vzduchu sú flexibilnejšie

 

Ak máte kvalitnú klimatizáciu napríklad v obývačke alebo spálni, tak v tejto miestnosti naozaj nepotrebujete používať čističku vzduchu. Napríklad počas leta, keď klimatizáciu naplno využívate, je možné ňou plnohodnotne čistiť vzduch. Spojíte tak príjemné prostredie s čistým vzduchom.

 

Výhodou čističky je však to, že ju môžete veľmi rýchlo premiestniť do akejkoľvek miestnosti. To s klimatizáciou prirodzene nie je možné. Preto si vďaka čističke môžete preprať vzduch aj v miestnostiach, kde nemáte klimatizačnú jednotku. Hlavne alergikom pomôže, ak je vzduch prečistený v každej miestnosti, kde sa nachádzajú.

 

Vyššia úspora elektrickej energie

 

Úlohou klimatizácie je aj bude chladenie a vykurovanie, čistiace mechanizmy sú síce vysoko kvalitné, no klimatizácia nie je zariadenie určené primárne na čistenie vzduchu. S tým súvisí aj fakt, že naštartovanie klimatizácie má aj omnoho vyššiu energetickú spotrebu ako čistička vzduchu.

 

Príkon klimatizácie energetickej triedy A++ v režime kúrenia je približne 1,1 kW. S čističkou vzduchu sa môžeme pokojne dostať aj na 0,062 kW. To znamená značnú energetickú úsporu. Preto je vhodné čistenie vzduchu s klimatizáciou využívať len v prípade, ak klimatizáciu využívate aj na zmenu teploty. V opačnom prípade je vhodné využiť radšej čističku.

 

Vyššia efektivita

 

Nejde len o menšiu spotrebu energie a možnosť čističku vzduchu ľahko presúvať po byte, ide aj o špecifické vlastnosti čističiek vzduchu. Majú často niekoľkonásobnú filtráciu vzduchu, rôzne možnosti nastavenia intenzity filtrácie, či napríklad obohatenia vzduchu o vlhkosť, čo sa hodí často práve v spálni. Čističku vzduchu si  môžete všade ľahko zobrať so sebou. A to nielen do rozličných miestností, ale aj na chatu alebo výlet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *