Novinky a zaujímavosti

Single-split a multi-split klimatizácia. Poznáte rozdiel?

Dve klimatizacie na stene

Single-split a multi-split klimatizácia. Poznáte rozdiel?

 

Ak rozmýšľate o tom, že si do domácnosti zadovážite klimatizáciu a robíte si akýsi prieskum trhu, určite vás neprekvapilo, že existujú jej rôzne druhy. Pravdepodobne ste sa stretli aj s delením na single- a multi-split klimatizáciu. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? A ktorý typ sa viac hodí do vašej domácnosti?

 

Spísali sme pre vás tohto praktického sprievodcu, v ktorom si opíšeme základné rozdiely medzi týmito dvoma typmi, ich výhody a nevýhody.

 

Aký je hlavný rozdiel medzi single split a multisplit klimatizáciou?

Začnime troškou všeobecnej teórie. Klimatizácia sa vždy skladá z minimálne dvoch jednotiek. Vnútornej – výparníkovej, z ktorej prúdi do miestnosti studený či teplý vzduch, a z vonkajšej – kompresorovej – s kondenzátorom. Tieto dve jednotky sú navzájom prepojené zvyčajne medeným potrubím, ktorý oboma smermi vedie vzduch.

A v tomto vysvetlení sa v podstate skrýva aj rozdiel medzi single-split a multi-split systémami.

Zatiaľ čo pri single split systéme je jedna vnútorná jednotka prepojená s jednou vonkajšou jednotkou, pri multi-split klimatizácii pripadá na jednu vonkajšiu jednotku viacero vnútorných. Minimálne dve, zvyčajne však maximálne päť. 

Ako ste sa už zrejme dovtípili, multi-split klimatizácie sú určené do domácností alebo priestorov, kde je potrebné vychladiť väčšie množstvo miestností, prípadne väčšiu plochu. Pri takomto riešení sú všetky vnútorné jednotky prepojené s jednou vonkajšou a fungujú v danej chvíli v rovnakom režime. To znamená, že miestnosť buď zahrievajú, alebo ochladzujú.

 

Single-split klimatizácia – výhody a nevýhody

Prvou výhodou, ktorú má single split klimatizácia je, samozrejme, nižšia obstarávacia cena. Za menší počet jednotiek, prirodzene, platíte menej. S tým ide ruka v ruke aj jednoduchšia inštalácia, keďže je v podstate potrebné len jedno medené potrubie. Nevyžadujú sa tak výraznejšie zásahy do stien.

Single-split klimatizácie sú ideálnym spôsobom, ako ochladiť alebo ohriať jedno konkrétne miesto. Zároveň je to aj ich najväčšou nevýhodou. Sú lokalizované zvyčajne iba v jednej miestnosti.

Nevýhodou tiež je, že každá single split klimatizácia, respektíve každá vnútorná jednotka si vyžaduje jednu vonkajšiu jednotku. Ak by ste teda chceli ochladiť dve miestnosti dvoma single split klimatizáciami, potrebujete v podstate štyri jednotky – dve vnútorné a dve vonkajšie.

 

Multi-split klimatizácia – výhody a nevýhody

Najväčšou výhodou multi-split klimatizácie je samozrejme skutočnosť, že dokážu ochladzovať a ohrievať viacero miestnosti naraz. Potrebujú pritom k tomu iba jednu vonkajšiu jednotku. Z dlhodobého hľadiska ide o ekonomickejšie riešenie, keďže nepotrebujete na každú miestnosť separátny pár jednotiek. Je však pravdou, že prvotná investícia je vyššia, ako pri single-split riešeniach. Samozrejme, aj inštalácia je o čosi náročnejšia, keďže medených potrubí je v tomto prípade viac a vonkajšia jednotka musí byť prepojená so všetkými vnútornými výparníkmi.

 

Suma-sumárum to, či by ste si mali vybrať single-split, alebo multi-split klimatizáciu, závisí od toho, koľko miestností či priestoru vlastne potrebujete ochladiť či ohriať. Najlepšie však urobíte, ak sa pred samotným výberom poradíte s fungovaním odborníkom. My sme vám k dispozícii. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *